Bývávaly doby, kdy Václav Klaus platil za nejinteligentnějšího českého politika. Jistě, oplýval i znamenitou schopností tuto vlastnost svému okolí sugerovat okázalou sebejistotou, jež hraničila s drzostí. Nicméně mu nešlo upřít myšlenkovou originalitu a schopnost bystré analýzy.

Je to nyní již skoro deset, možná patnáct let, kdy u něj začaly převažovat rozkladné a zahořklé tendence. Člověk měl pocit, že nějak vážně onemocněl. Do jeho výroků se pomalu ale jistě začaly vkrádat hlouposti a absurdity, ovšem neustále pronášené s tou žoviální arogancí, která dříve leckoho i okouzlila.

Tento mentální sestup přitom neustále pokračuje, prohlubuje se a připomíná progresivní paralýzu. Má ovšem i svoji nebezpečnou morální rovinu, protože dosud Klause nikdo nezbavil svéprávnosti. Naposledy se bývalý prezident takhle předvedl v nedělní Partii na TV Prima.

Klaus již léta opakuje, že současné Rusko není žádnou hrozbou. Přitom zároveň ale přitvrzuje obžalobu Evropské unie z útoků na českou suverenitu a svobodu. V jeho podání nabývá obraz Evropské unie jakési ďábelské podoby.

Když své výklady o Rusku Václav Klaus vykládal před ruskou anexí Krymu a cíleným rozvrácením východní Ukrajiny, šlo ještě tyto záchvaty rusofilství brát jen jako podivný příspěvek do diskuze. Ovšem nyní, po prokázaných ruských zločinech, jakým je třeba sestřelení civilního Boeingu 777 s 298 lidmi na palubě, už končí veškerá legrace. Je také již jasné, že se Rusko nebývalým způsobem vměšuje do života západních demokracií a cíleně šíří rozvrat a paniku. Ale náš bývalý prezident Klaus říká, že Rusko je vlastně fajn země a největší hrozbou je pro nás Evropská unie. Což je přesně to, co Kreml chce, aby čeští Klausové říkali.

Evropská unie může mít tisíc vad, protože je to projekt chybujících lidí. Je to také projekt nesmírně složitý, do něhož se promítají mnohdy protichůdné zájmy a představy. Ale je to projekt postavený na právním řádu a elementárním humanismu a také dobré vůli po mírové koexistenci evropských národů. Václav Klaus vidí, jak nám EU pořád něco přikazuje, ale nechce vidět, že u těch opatření sedí naši vlastní zástupci, kteří je spoluschvalují. Nechce také vidět, že nám evropské fondy kupříkladu financují rozvoj infrastruktury. A nechce také vidět, ač je ekonom, že ekonomický přínos našeho propojení s evropskými trhy má zásadní vliv na náš pozitivní hospodářský vývoj.

Evropská unie na rozdíl od Ruska ještě nikomu neukradla poloostrov velký jako Morava i s českou částí Slezska. Tak je totiž velký Krym. Evropská unie také nesestřeluje letadla plná nevinných lidí. A zatím v žádné ze zemí Evropské unie se nekoná tak hnusná parodie na demokracii, jakou provozuje Vladimír Putin na Svaté Rusi.

A je tu ještě jeden pozitivní vliv Evropské unie, který Václav Klaus nedokáže ocenit. Když člověk žije v rodině, kde se pěstují jisté civilizační návyky, tak se prostě nemůže jen tak jednoduše chovat jako čuně. Právě v této době, kdy jsou překračovány mantinely liberálního státu a kdy je ohýbán ústavní pořádek naší země, slouží EU jako brzda tohoto úpadku. Babiš ještě nemohl zcela zmanipulovat bezpečnostní složky, třebaže vidíme, jak na tom čile pracuje. Dobře ale ví, že ostentativní autokratické chování by narazilo na odpor u evropské veřejnosti. Není jasné, nakolik nás může EU ubránit před zneužíváním moci, a na prvním místě neseme za svoji svobodu zodpovědnost my sami. Ale to, že nám EU pomáhá udržet základní standardy občanských svobod, je zatím stále ještě jistota, která nás má těšit.

Převrácená optika už zřejmě Václava Klause neopustí a navíc se o ni dělí se svým synem. Ocitli se spolu v divné společnosti proruských hovňousů, kteří by nás rádi odvedli z civilizace do pralesa. Je třeba dělat všechno pro to, aby se jim to nepovedlo.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora