Den před schůzí poslanecké sněmovny, na niž přijde druhá vláda trestně stíhaného premiéra Babiše žádat o důvěru, jsme se v pořadu Události, komentáře na ČT24 mohli na vlastní oči přesvědčit, kdo bude mít ve vládě důležitější slovo než ušlápnutí, servilně se hrbící sociální demokraté. Bude to ten, kdo v ní, alespoň formálně, vůbec není. Komunisté. A už toho dne si to řádně vychutnali

Co se stalo? Moderátor Martin Řezníček položil Kateřině Valachové, poslankyni za ČSSD, poněkud podivný dotaz. Zeptal se jí, zda ví, kdo je nyní prvním místopředsedou sněmovny. Valachová s úsměvem a se zvědavostí, kam asi takovou otázkou míří, odpověděla, že to samozřejmě ví. Je to Tomáš Hanzel. Poslanec ČSSD, který byl právě v úterý 10. července zvolen, aby vystřídal Jana Hamáčka, jenž coby nový dvojministr vnitra a zahraničí nemůže už svou sněmovní funkci vykonávat.

Jaké bylo ale překvapení sociálně demokratické poslankyně, když jí moderátor vzápětí objasnil, jak velice se mýlí. Prvním místopředsedou není Hanzel, jak se paní poslankyně, právě tak jako většina občanů, až do té chvíle domnívala. Je jím – chvilka napětí – soudruh Vojtěch Filip, krycím jménem Falmer, předseda KSČM.

Všichni logicky a naprosto pochopitelně předpokládali, že má-li nově zvolený funkcionář nahradit svého spolustraníka, prvního místopředsedu Hamáčka, bude nyní prvním místopředsedou on, Tomáš Hanzel. Leč nikoli. Poslankyně Valachová se v přímém přenosu dozvěděla, že její stranický kolega byl pěkně potichu odsunut na druhou kolej a bude jen místopředsedou řadovým.

Jak je to možné? Kateřina Valachová konsternovaně přiznala, že o tom až do tohoto okamžiku neměla tušení.

Poté se moderátor obrátil na druhého hosta ve studiu, místopředsedu komunistické strany a poslance Stanislava Grospiče. A otázal se jej, jestli pro něho je to také překvapením. Grospič s očividným potěšením odvětil, že on to samozřejmě věděl.

Poněkud vykolejené poslankyni Valachové bylo pak sděleno, že Vojtěcha Filipa ustanovil předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) prvním místopředsedou už v červnu.

A vskutku. V příslušném dokumentu Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky čteme:

Parlament České republiky
POSLANECKÁ SNĚMOVNA
2018
8. volební období
R o z h o d n u t í  č. 11
předsedy Poslanecké sněmovny
ze dne 27. června 2018
Podle ustanovení § 29 odst. 2 písm. c) zákona č. 90/1995 Sb., o jednacím
řádu Poslanecké sněmovny, ve znění pozdějších předpisů, stanovím Vojtěcha Filipa 1. místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Je tedy snad potřeba ještě dalšího důkazu o tom, kde bude místo sociální demokracie ve vládě? Pokud to někomu nebylo jasné doteď, tak právě na sněmovních funkcích se nyní zřetelně ukázalo, že šéfovat bude (jako nejsilnější strana logicky a po právu) ANO, po něm budou následovat oficiálně nevládní komunisté, pak dlouho nic a teprve potom se někde na chvostu bude krčit vládní ČSSD. Bezpáteřní chudinka, která je za cenu několika ministerských křesel ochotna přikrýt bolševickou vládu a se kterou zcela nepokrytě vytírají podlahu už teď.

Při pohledu na očividně zaskočenou Valachovou a zjevně potěšeného soudruha Grospiče by člověk paní poslankyni i politoval. Kdyby ovšem nebylo smutného faktu, že sociální demokraté si právě o tohle – aby si o ně ANO v jednom šiku s komunisty utíralo boty – intenzivně koledují. Takže ve výsledku jsme k politování my všichni. Celá republika.

Necháme si to líbit?

 

Revue Forum Banner