Část poslanců skomírající sociální demokracie přemýšlí o tom, že by hlasovalo pro Babišovu jednobarevnou menšinovou vládu. Vidí v tom východisko z kritické situace, do které se po volbách dostala. Poslední průzkum společnosti Kantar totiž ČSSD přisoudil jen něco málo přes pět procent, tedy těsně nad hranici účasti v poslanecké sněmovně. Předčasné volby by mohly pro stranu znamenat tragédii a tak se hledá cesta.

Hlavním strůjcem revoluce v partaji by mohl být Jaroslav Foldyna. Dlouhodobý kritik současného vedení ČSSD a velký fanoušek Miloše Zemana. Tomu nevadí, že zemi s největší pravděpodobností povede bývalý spolupracovník StB a muž podezřelý z dotačního podvodu.

Podle Foldyny totiž existují horší podnikatelé, než je oligarcha, ovládající koncern Agrofert. „Horší jsou ti podnikatelé, jako je pan Bakala, kteří ovlivňují politiku za oponou,“ používá poslanec rétoriku prezidenta republiky. Před únorovým sjezdem také kritizuje poměry v ČSSD, kde prý není jasné, kdo stranu vede.

Zaznívají i liché argumenty, jak je důležité Babiše podpořit, aby nedošlo k předčasným volbám, nebo slova o důležitosti stabilní vlády. ČSSD tak předvádí, že se dodnes nevzpamatovala z hrozivého volebního výsledku a hledá cestu, jak ze současného marasmu ven.

Ozývají se tak protestní hlasy těch členů sociální demokracie, kteří zatím ve straně neměli moc šancí ovlivňovat její směřování a podvolit ji dvojici prezident a budoucí premiér. Místo toho, aby se ozvali dosud výrazní politici, mezi které jednoznačně patří Lubomír Zaorálek nebo Milan Chovanec, dostávají slovo radikálnější členové ČSSD.

Strana stojí na křižovatce. Buď si zachová svou tvář a bude se i nadále snažit být partají pro střední a nižší vrstvu obyvatelstva, nebo se podvolí Babišovi a de facto se stane součástí holdingu. Pokud si vybere druhou cestu, rozhodně to bude znamenat její další propad, ze kterého jí jen tak něco nepomůže.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora