Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze je dlouhodobě pověstná podivnými praktikami, a to včetně spolupráce s dezinformačním webem Parlamentní listy. Jejím děkanem je Miroslav Ševčík, obhájce prezidenta Miloše Zemana, který si zjevně plete spolupráci s politikou s kritickým myšlením, což ukázal i na postoji k petici svých studentů. Těm se nelíbí, že má mít na fakultě pravidelný kurz vláda v demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Pan Ševčík bohužel neví, že přesně to je ukázkou zdravého kritického myšlení.
„Je namístě se domnívat, že bude během hodin prezentován pouze jeden názorový proud a že bez přítomnosti pohledu opozičních stran či nestranných odborníků může být výrazně ohrožena objektivita výuky,“ píše se v petici, která upozorňuje na podivné kauzy kolem Babiše i na jeho trestní stíhání.
A teď se podívejme na to, jak fakulta se studenty jedná a jak se k nim chová – jako bychom se vrátili někam do hluboké normalizace.
„Na Národohospodářské fakultě se snažíme u studentů již od prvního ročníku rozvíjet kritické myšlení, poukazujeme na širší souvislosti přijímaných hospodářsko-politických rozhodnutí a učíme je podrobné a do hloubky zaměřené analýze jednotlivých hospodářsko-politických počinů,“ uvádí se ve fakultním prohlášení.
Dozvídáme se také, že fakt, že si budou na fakultě dělat kampaň členové vlády, která se neopírá o většinu v poslanecké sněmovně (a pokud se o ni opírat bude, pomohou jí k důvěře extremisté zprava i zleva), je v pořádku, protože zde přednáší mj. bývalý prezident Václav Klaus.
A pak už pisatel přechází k argumentaci ad hominem. „Naštěstí naši studenti, až na nepatrné výjimky, nejsou stádem nemyslících a zmanipulovatelných ovcí,“ uvádí se v textu.
A to není všechno. Někteří členové vlády jsou prý nestraníci, protože nejsou členové hnutí ANO (ač jsou součástí jednobarevného Babišova kabinetu).
Osobně laděná a naprosto neuvěřitelná je i další část petice. „Hospodářskou politiku dělají všude na světě v pluralistických demokratických společnostech politici. Reálně ji povětšinou nedělají aktivisté, novináři a hloučkaři na náměstích. Výsadou demokracie je to, že se k ní mohou vyjadřovat. Na základě hysterické reakce některých politických aktivistů byla napsána „Petice proti přednáškám členů vlády bez důvěry na VŠE“. My ctíme jejich svobodnou volbu vyjádřit se. Jejich text však připomíná spisek kádrováka z dob Vasiľa Biľaka. Ale autoři petice pravděpodobně nebudou vědět, kdo to byl,“ sděluje světu zástupce státní vysoké školy.
Pokračujeme dál – a stojí za to vlastně jen citovat. „Nezaznamenali jsme Pokorného (spoluautor výše uvedené petice a člen štábu jednoho z uchazečů o funkci prezidenta) petici a protesty proti vystoupení pana premiéra Babiše a dalších ministrů před pár týdny na půdě jeho mateřské fakulty. Druhá spoluautorka má pravděpodobně taktéž politické cíle. Je spolupracovnicí politika a poslance Rakušana (STAN).“
Autor odsuzuje fakt, že se k věci drze vyjadřují i studenti jiných fakult. „Na závěr lze jen dodat, že kurz je celoškolsky volitelný a doporučujeme ho i studentům všech ostatních fakult, kteří mají kritické myšlení,“ zakončil autor.
Opravdu si takto někdo představuje svobodnou diskuzi a ukázku kritického myšlení? Opravdu je možné, aby takto jakákoli škola jednala se svými studenty, pokud kritizují jasně nepřijatelnou kampaň „vládnoucí strany a vlády“? Ano, pod vedením Miroslava Ševčíka to možné opravdu je.
Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!