Protikuřácký zákon vyhnal všechny příznivce cigaretového dýmu před hospody, bary a restaurace. Existuje ovšem místo, kde si k pivu, vínu, nebo limonádě můžete klidně zapálit. Na pražských Vinohradech totiž existuje Spolek české hospodské kultury, kde se jakoby zastavil čas. Vše prý kvůli natáčení filmu.

Jak říká předseda spolku Pavel Velíšek, účelem je přispívat k zachování a obrodě demokratické hospodské kultury s ohledem na hluboké a morálně zažité české tradice v této oblasti. I zřejmě proto se zde dočkáte popelníků na každém stole.

Pan Velíšek vysvětlil deníku FORUM 24, jak je to možné. Ve spolku poblíž známé restaurace Demínka, se totiž točí film o tradici vinohradských hospůdek. „My jsme byli vybráni, abychom v tomto filmu také účinkovali. Členové našeho spolku jsou tak komparzisté,“ objasňuje Velíšek, jak je možné, že protikuřácký zákon končí před dveřmi jeho spolku.

V době kdy jsme spolek navštívili, přicházeli první hosté, kteří si automaticky k pivu dali, jak jsou leta zvyklí, cigaretu. „Film je ze šedesátých let a v této době se ještě kouřívalo. A točí se dobový historický snímek, takže kvůli filmařům to musíme udělat a komparzisté tak kouří,“ zní jasné vysvětlení.

Zákon zde však v žádném případě porušovat nechtějí. „Po domluvě s právníky vím, že je vše v pořádku,“ říká Pavel Velíšek. Že si na zákony dává velký pozor, dokazuje i fakt, že má ve svém spolku funkční EET, přestože by nemusel.

V rozhovoru, který vám přineseme v úterý, se také dozvíte:

Jak se stát členem spolku a komparzistou?

Nebojí se pan Velíšek policejní kontroly?

Co má senátor Jaroslav Kubera společného s tímto spolkem?

Jak dlouho se bude film natáčet a jak se v něm angažuje Jiří Babica?

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser / Pavel Hofman
Vilém Besser / Pavel Hofman
Další články autora