Asociace podnikatelů a manažerů pod vedením Radomila Bábka dlouhodobě protestuj proti elektronické evidenci tržeb. Jen několik dní před jejím ostrým startem panuje nervozita, nejistota a hlavně vztek na státní dirigismus, který se snaží zkomplikovat podnikatelské prostředí v České republice. Hned 1. 12. se proto chystá uzavření provozoven a o dva dny později, v sobotu 3. 12., pořádá asociace protestní setkání na Václavském náměstí – symbolicky za pět minut dvanáct. Spolu s APM protest organizuje sdružení Radostné Česko bez EET a Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou.

Bábek na tiskové konferenci vysvětlil, proč se rozhodli demonstraci zorganizovat až v době, kdy se EET spouští – podnikatelé totiž podle něj nemají čas řešit, co na ně stát chystá rok předem, jelikož mají svých vlastních starostí dost. „Kdybychom to udělali dříve, nikdo by nepřišel,“ říká Bábek.

[youtubevideo id=“sGhmR9HEnvs“]

Elektronická evidence je podle Asociace podnikatelů a manažerů pískem, které ministr financí Andrej Babiš sype do soukolí právního státu, a to zejména tím, že určuje nové podmínky pro to, kdo v České republice vlastně smí podnikat. „Nikde v českých zákonech není napsáno, že abyste mohli podnikat, musíte být připojeni k internetu,“ pozastavuje se Bábek. „Co bude příště? Bude moct podnikat jen ten, kdo vlastní automobil? Kdo má řidičský průkaz?“ ptá se.

Poselství EET je podle něj jasné – jedná se o ohrožení fungování právního státu v Česku. „Elektronická evidence tržeb je pokusem o změnu režimu. Z demokratického na nedemokratický,“ říká Bábek.