Hurikán Irma při postupu na sever nabírá na rychlosti a blíží se k jihozápadnímu pobřeží Floridy. Oznámilo to dnes americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Upozornilo, že Irma vyvolává život ohrožující vichr na většině poloostrova bez ohledu na aktuální postup. Bez proudu je už téměř dva miliony lidí, starosta Tampy vyhlásil zákaz nočního vycházení.

Ve floridském největším městě Miami dnes vítr strhl velký stavební jeřáb. Zatím není známo, zda nehoda způsobila větší škody nebo zranění osob. V Miami je takových jeřábů kolem 25 a představují velké nebezpečí. Odstranění složité konstrukce podle agentury AP trvá až dva týdny, a nebylo tudíž možné včas jeřáby demontovat.

Starosta města Tampy, kam podle NHC Irma míří, dnes vyhlásil zákaz nočního vycházení platný od šesté hodiny večerní místního času. Obyvatelům města adresoval dramatické varování. „Pro tuhle bouři jsme dnes ground zero,“ uvedl na twitterovém účtu s odkazem na pojmenování místa, kde stály trosky newyorského Světového obchodního střediska zničeného po teroristickém útoku z roku 2001. „Je čas se připravit, tahle bouře nás udeří do tváře,“ napsal.

Obyvatelé města by měli upevnit předměty na dvorcích svých domů, „aby se z nich nestaly projektily“. Jakmile vítr překročí rychlost 65 kilometrů za hodinu, nebudou záchranáři schopni nikomu bezprostředně pomoci, uvedl starosta. Zákazu nočního vycházení chce radnice využít i k pozdějšímu úklidu a odklízení trosek.

V pondělí odpoledne místního času (večer SELČ) se podle NHC Irma stočí do vnitrozemí a přesune se nad severní Floridu a jihozápadní část státu Georgia.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!