Ve Dvořákově síni pražského Rudolfina se konalo veřejné smuteční rozloučení s šéfdirigentem České filharmonie (ČF) Jiřím Bělohlávkem. Ještě před otevřením sálu pro veřejnost se před vystavenou rakví s dirigentem rozloučila jeho manželka Anna, rodinní příslušníci a přátelé. Mezi prvními se Bělohlávkově památce poklonil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Světově proslulý dirigent zemřel po těžké nemoci 31. května.

Veřejnost mohla vzdát hold slavnému dirigentovi do 17 hodin. Ve foyer byly připraveny kondolenční knihy. Pohřeb Jiřího Bělohlávka se bude konat pouze v rodinném kruhu. Česká filharmonie žádá po dohodě s rodinou o zasílání kondolencí na adresu ČF. Už před otevřením Rudolfina se u vchodu sešlo několik stovek lidí. Většina z nich s kyticí v ruce.

Nad pódiem pokrytým věnci a květinami visí státní vlajka a Bělohlávkův portrét. Před katafalkem s rakví byly na čestném místě umístěny insignie vyznamenání, kterých byl šéfdirigent Bělohlávek nositelem. Prezident Václav Havel mu udělil dne 28. října 2001 medaili Za zásluhy. Osobně mu ji předal na zámku v Lánech 7. prosince téhož roku. V době, kdy odcházel z pozice šéfdirigenta londýnského Symfonického orchestru BBC, mu královna Alžběta II. udělila titul komandéra Řádu britského impéria. Mezi distinkcemi nechybí vnější symbolický průvodní znak Jiřího Bělohlávka − dirigentská taktovka. Výzdobu čestného prostoru doplňují barokní svícny zapůjčené Metropolitní kapitulou u sv. Víta v Praze.

U rakve drželi čestnou stráž členové vedení filharmonie a orchestru. V první půlhodině to byli členové vedení: David Mareček, Robert Hanč, Michal Medek a Ondřej H. Matyáš. V průběhu rozloučení se o hudební doprovod starali členové ČF, na začátku zahráli koncertní mistři Josef Špaček a Václav Petr, harfenistka Jana Boušková.

Své věnce poslali například premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) a zástupci festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Dvořákova Praha nebo Akademie múzických umění.

Úmrtí Jiřího Bělohlávka, které navzdory jeho dlouhé a těžké nemoci přišlo náhle, zaznamenali milovníci hudby v Česku i zahraničí, informovaly o něm světové agentury.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Hofman
Pavel Hofman
Fotograf a kameraman deníku FORUM 24
Další články autora