Hnutí Slušní lidé, které si za svůj cíl klade mj. zastavit islamizaci Brna (jak jste si jistě všimli, je to velmi vážný problém), v rámci jedné své akce zakrylo růžový tank Davida Černého, který tam byl převezen.

Jak to tahle podivná skupinka okomentovala? „Slušní lidé nebudou trpět provokace a urážky Hollana, Doležela, Kalouska a jiných kolaborantů. Růžový tank je výsměch všem hrdinným osvoboditelům a odbojářům. Toto je pouze začátek našich protestů proti vlastizrádné akci Pouť smíření. Slušní lidé se od Němců koupit nenechají,“ píší na Facebooku.

 

Známý růžový tank výtvarníka Davida Černého stojí na prostranství před evangelickým chrámem na Komenského náměstí v Brně od 11. května z. Exponát je součástí výstavy Kmeny 90, kterou Moravská galerie slavnostně zahájí 13. května.

Transport růžového tanku byl logisticky i technicky náročný. Do Brna cestoval po dálnici na podvalníku, kolem 6.30 byl instalován na místo určení. Samotná instalace za účasti výtvarníka Černého trvala několik minut. Nakrátko bylo nutné zastavit dopravu.

Tank kdysi stál v Praze na Smíchově jako připomínka osvobození hlavního města Rudou armádou. V roce 1991 se tehdejší student pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové David Černý rozhodl, že jej natře narůžovo. Po vrácení do původního stavu jej znovu narůžovo natřela skupina poslanců federálního shromáždění.

„Růžový tank Davida Černého je pro mě zástupným symbolem devadesátých let, zvláště jejich počátku,“ uvedl Vladimir 518, kurátor připravované výstavy.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora