Nový válečný film Christophera Nolana Dunkerk zatím sklízí především slova chvály. Největší uznání se mu ale patrně dostalo od Kena Sturdyho, jednoho z vojáků, který operaci Dynamo v roce 1940 zažil. Devadesátisedmiletý rodák z Calgary Sturdy se po zhlédnutí filmu Dunkerk neubránil slzám. Na celý dojemný rozhovor s válečným veteránem se můžete podívat na videu.

„Je to jako kdybych se vrátil v čase. Když je vám téměř 98 let, myslíte si, že už jste viděli všechno. Je to opravdu výborně natočené. V každém detailu film vypráví příběh tak, jak se opravdu stal. Jsem nesmírně potěšen, že jsem mohl film vidět. Všichni moji druzi jsou už po smrti. Když budete žít takhle dlouho, všichni vaši přátelé odejdou. Líbila se mi každá minuta toho filmu,“ řekl Ken Sturdy v rozhovoru pro Global News.

Sturdymu bylo v roce 1940, kdy se operace Dynamo uskutečnila, dvacet let. Jednalo se o hromadnou evakuaci spojeneckých vojáků z francouzského přístavu Dunkerk. Britské, francouzské a belgické jednotky byly obklíčeny německou armádou. Zachránit se na přelomu května a června 1940 podařilo téměř 350 000 vojáků.

„Dnes jsem plakal, protože nikdy není konec. Jsme velmi inteligentní, děláme úžasné věci, létáme na měsíc. A přesto se dopouštíme stále takových hloupostí,“ dodal Ken Sturdy, který sloužil v námořnictvu až do konce druhé světové války.

Scenáristou a režisérem Dunkerku je šestačtyřicetiletý Christopher Nolan, který patří mezi nejlepší filmaře současnosti. V jeho režijní filmografii nalezneme Memento, batmanovskou trilogii (Batman začíná, Temný rytíř a Temný rytíř povstal), Počátek nebo Interstellar. Bez nadsázky se dá říci, že Nolan ještě nenatočil špatný film a potvrdil to i brilantním Dunkerkem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner