V době, kdy byl Miloš Zeman předsedou české vlády, spolupracoval s ním i Zdeněk Šarapatka. Publicista, politický komentátor a poslední dva roky i člen Rady České televize a kupodivu,l dnes velký kritik současného prezidenta. V rozhovoru Na barovce pro FORUM 24 prozradil nejen to, kdy se změnil jeho vztah k Zemanovi, ale i proč Andrej Babiš útočí na ČT nebo jaký vliv má podle něj Rusko na současnou situaci v České republice.
Jak Šarapatka přiznává, ideální vztahy se Zemanem neměl nikdy, ale časem se hodně zhoršily. „Když byl předsedou vlády ČR, což bylo někdy před téměř dvaceti lety, byl to člověk v jiné kondici. Byl člověk, který se více orientoval na západní politiku než na tu východní,“ vysvětluje Šarapatka.
Podle jeho slov měl však současný prezident již v době, kdy s ním spolupracoval, nebývalý sklon k alkoholu. „S postupem věku a po stranických excesech, které měl, skončil na deset let na Vysočině, kde se užíral nenávistí ke svým oponentům a kde podle blízkých zdrojů propadl tomu alkoholismu natolik, že při vstupu do funkce prezidenta republiky v roce 2013 to byl v podstatě úplně jiný člověk, kterého jsem takhle neznal,“ říká radní ČT.
„Pro mě to bylo šokující, ta nebývalá kolaborace, která je podle mě závislá na tom, že jak jeho okolí, tak jeho kampaň byly podle mého soudu dotované jenom z ruských peněz. Z mého pohledu je Miloš Zeman ruský kolaborant, je to prostě tak, je to možná tvrdý výraz, ale je to člověk, kterého pasou lidé z jeho okolí napojení přímo na ruské financování,“ dodává kriticky Šarapatka.
Přesto dokáže pochopit, že se najdou lidé, kteří současnou hlavu státu podporují. „Zemana volí především lidi frustrovaní, nostalgici po starých dobrých časech, kteří už zapomněli na to, jak to vypadalo před nějakými osmadvaceti lety, kteří slyší na vládu silné ruky, jeho kontroverzní postoje, sprosťárny a obrovskou agresivitu. A jsou to lidi, kterým se podle mého názoru stýská po ,socíku‛,“ má jasno publicista.
„Podíl na tom mají alternativní zpravodajská média typu Parlamentních listů a dalších, která naprosto pragmaticky zpívají píseň toho, kdo je platí. V tomto případě je to pravděpodobně hrazeno z ruských peněz. Takže ta masáž těchto téměř extremistických internetových médií z mého pohledu je tou druhou velkou pákou, která pomáhá Zemanovi v tom, aby měl tu svou základnu voličů, která ho znovu bude volit. Nemluvím o televizích, to je samostatná kapitola. Tragické výstupy na TV Barrandov jsou jen tyjátrem, který je evidentně domluvený a má za úkol jediné – favorizovat Zemana, pro velké neštěstí ČR, jako příštího prezidenta,“ uvádí Šarapatka Na barovce.
Jako radní ČT se často potkává s názorem, že veřejnoprávní televize není objektivní, to však odmítá. „ČT v tomto případě dělá – a to mohu garantovat – stoprocentně, co může. Je atakovaná z mnoha stran, včetně blbostí typu, že je to Kalouskova zpravodajská televize,“ zmiňuje Šarapatka používaný argument.
„Česká televize dělá maximum, navzdory tomu, že je pravidelně dehonestována Milošem Zemanem, Tomiem Okamurou a nejvíce Andrejem Babišem. Ta jeho drzost jde tak daleko, že například napadne ČT, že je to zkorumpovaná pakáž, bez jediného důvodu. Není schopen to prokázat, použije to ve veřejném prostoru a pak si stěžuje na špatné postupy a reportáže, jen proto, že neunese – ani Babiš, ani Zeman – jedinou objektivní kritiku či zprávu o svém vlastním kontroverzním počínání. Jen proto tu televizi nenávidí,“ je přesvědčen muž, který společně se svými kolegy kontroluje fungování veřejnoprávního média.
Komerční stanice mají podle Šarapatky s objektivitou daleko větší problém, což se ukázalo například u informování o kauze Čapí hnízdo. „Je to zcela patrné, na komerčních televizích to platí suverénně, zejména na TV Nova je to vidět, a kdo je pravidelným divákem, tak jasně vidí, že je to pro Novu i Primu až druhořadá zpráva,“ říká Šarapatka.
„Já osobně z nich cítím, a je to můj názor, tendenci podporovat příštího eventuálního premiéra Babiše a zásadně mu podlézat a pochlebovat. Ani jedna komerční televize se nechová objektivně a tady zůstává ČT jedinou vlajkovou lodí objektivního zpravodajství,“ je přesvědčen člen Rady ČT.
Ve videu se dále dozvíte:
Na čem si Miloš Zeman postavil svou prezidentskou kampaň?
Proč je pořad Máte slovo nebezpečný pro své diváky?
Kdy skončí reprízování Chalupářů a Pitavala a dostane se třeba na novější seriály?