Miroslav Trávníček před lety založil společnost Trávníček-Svitavy, s. r. o. Firma prosperovala a obchodní příležitosti rostly, dokud se podnikatel nerozhodl rozšířit své působení také o řepkový olej. V únoru 2016 dorazila kontrola a v červenci pak také zajišťovací příkazy od finanční správy. A s nimi policie.

Stalo se zdánlivě neuvěřitelné – Miroslav Trávníček byl obviněn z toho, že je součástí řetězce firem, které páchají karuselové podvody. V den, kdy dorazily první zajišťovací příkazy, pro něj přišla policie. Podnikatel strávil ve vazbě osm měsíců.

Firma Trávníček-Svitavy, s. r. o., měla jediného jednatele – Miroslava Trávníčka. Celé měsíce tak trvalo, než byl někdo schopen dále jednat s obchodními partnery nebo vůbec přebírat poštu. Jednatelkou se později stala Trávníčkova dcera Michaela Valentová, doposud však mají ve společnosti zablokované účty, podnikání stojí a Miroslav Trávníček se bude bránit u soudu.

Zajišťovací příkazy se nejvíce dostaly do povědomí díky nahrávce Skupiny Šuman, na níž tehdejší ministr financí Andrej Babiš říká, že “naši na ně klekli” – na firmu, která překážela holdingu Agrofert. Trávníček-Svitavy, s. r. o., je v tomto ohledu ještě dál – v oblasti obchodu s řepkovým olejem je přímou konkurencí.

Policie argumentuje například tím, že podnikatel “měl vědět”, jaké obchodní partnery má. To je ostatně stejná argumentace jako u FAU Přerov, na což upozornily Babišovy Lidové noviny. Ohlídat ale všechny subjekty řetězce je pro firmu takřka nemožné.

Jak efektivně vybírat daně

V roce 2016 vzrostl počet zajišťovacích příkazů na 1605. Pro srovnání: V roce 2013 jich bylo 467, v roce 2009 jen 81. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek upozorňuje, že se jedná o legální nástroj, který je využíván i ve státech na západ od nás, není ale možné, aby byl využíván jako způsob, jak zlikvidovat jakoukoli firmu.

K odvolání šéfa finanční správy Martina Janečka vyzývali politici napříč stranami – za připomenutí stojí například slova ministra zahraničí z ČSSD Lubomíra Zaorálka, který praktiky úřadu, který evidentně likviduje konkurenty šéfa hnutí ANO, označil za “Palermo, jaké jsme tady ještě neměli”.

Janeček jakékoli problémy popírá a odstoupit nechce. „To, že finanční správa někoho na objednávku likviduje, zásadně odmítám, funguje podle své dosavadní letité praxe a nic se v tomto směru nezměnilo,“ řekl pro Radiožurnál.

Deník FORUM 24 hovořil také s daňovou poradkyní Klárou Němcovou, která se zajišťovacími příkazy zabývá. Upozornila na zajímavou věc – pokud se stát chlubí efektivním výběrem daní, je to proto, že se mu daří tímto způsobem zlikvidovat velké množství firem a prodat jejich majetek. “Jednoho dne bude jiná vláda tyhle peníze vracet. Teď ale mohou tvrdit, že se daří vybírat daně,” říká Němcová a upozorňuje, že pokud bude praxe pokračovat, hrozí České republice i mezinárodní arbitráže.

Počet zajišťovacích příkazů roste. Setkali jste se s takovouto situací? Znáte firmu, která skončila z podobných důvodů? Napište nám na [email protected]

O bezpráví, které na lidech páchá stát, píšeme i v novém magazínu Revue FORUM, který vychází 18. řína. Přispějte prosím na jeho provoz na Hithit.cz! Děkujeme.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora
Pavel Hofman
Pavel Hofman
Fotograf a kameraman deníku FORUM 24
Další články autora