Voliči v České republice rozhodli. Nevadí jim, že někdo spolupracoval se Státní bezpečností, nevadí jim, že je někdo obviněn z trestného činu, za který hrozí až deset let vězení. Nevadí jim lži, kterými je zásobuje nejen hnutí ANO, ale také Okamurova SPD, která svou politiku staví na nenávisti k uprchlíkům, které tu nemáme. Je jasno. Češi nechtějí zůstat v civilizované, demokratické Evropě. Nechtějí setrvat na cestě, kterou nastoupili v roce 1989.

Každý zastánce demokracie musí respektovat výsledek demokratických voleb. Ale pro každého s tímto smýšlením – snad čtenář odpustí tuto osobnější poznámku – je to těžké ve chvíli, kdy vítězí nedemokratické strany. Hnutí ANO ovládá jeden nebezpečný oligarcha, který vlastní média, hnutí SPD přichází bojovat s islamizací České republiky a referendem o vystoupení z Evropské unie. Je čas bát se o to, co se stane.

Výsledek voleb ukázal, že Češi nedokázali za 28 let od sametové revoluce upevnit svou demokracii, ale naopak ji dokážou prodat a vzdát se jí za pár jednoduchých slibů.

Můžeme se na ně zlobit. Ale ze všeho nejvíc se musíme zlobit na média. Protože ač jsme v říjnu 2017 volili svobodně, nebyla to férová politická soutěž. Voliči neměli přístup k informacím a většinová média – i proto, že velkou část z nich vlastní současný vítěz voleb – jim zamlčela zásadní fakta. MF DNES, Lidové noviny (a nezapomínejme na jejich webové verze pro miliony čtenářů) a zejména TV NOVA, TV Prima a TV Barrandov. A samozřejmě i Česká televize, která raději věnuje desítky minut svého vysílání stávce lékařů, a nikoli obvinění nejsilnějšího politika v zemi.

Andrej Babiš může být českým premiérem a může ho přitom podpořit Tomio Okamura. Sociální demokraté se blíží propadlišti dějin, stejně jako TOP 09.

Tohle jsou výsledky, ze kterých jde strach.

Chcete číst i tištěnou verzi deníku FORUM 24? Nový magazín Revue FORUM si můžete předplatit prostřednictvím sbírky na portálu HitHit.cz.

Revue Forum Banner

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Redaktorka deníku FORUM 24
Další články autora