Vše bude jinak. Vláda bez důvěry schválila změny v EET. Nejzásadnější změnou má být možnost evidovat tržby bez elektronické on-line pokladny. Novinka se má týkat nejmenších podnikatelů s maximálně dvěma zaměstnanci a tržbami do 200 tisíc korun. Zástupci některých podnikatelských svazů navrhovali tuto hranici vyšší, například 500 tisíc, vláda nakonec schválila nižší hranici.

Změny ještě musejí projít sněmovnou. V praxi by to podle ministryně financí Aleny Schillerové mělo vypadat tak, že podnikatel na místo on-line pokladny bude vydávat papírové ručně vypsané účtenky. Blok účtenek si vyzvedne zdarma na finančním úřadu. Jednou za čtvrt roku pak bude úředníkům posílat formulář, jakýsi přehled tržeb. Schillerová také řekla, že by novinku mohlo využít až 340 tisíc živnostníků. Nakoupené pokladny tak nebudou potřebovat, i když nadále zůstane možnost evidovat on-line.

„Navrhované řešení tak nepředstavuje osvobození od zákona o evidenci tržeb, ale alternativní formu evidence pro nejmenší živnostníky a podnikatele. Jeho výhodou je, že si tito podnikatelé sami rozhodnou, zda budou evidovat on-line nebo prostřednictvím tohoto rozšířeného off-line modelu,“ říká ministryně financí Alena Schillerová.

Vláda také schválila upravený start 3. a 4. fáze EET. K tomu má dojít šest měsíců po schválení nového zákona. Termín schválení není jasný. Původní znění části zákona o EET zrušil Ústavní soud.

„Úprava také snižuje DPH v sektoru stravování, některých řemeslných a odborných služeb, vodného a stočného. K významnému snížení DPH dochází u kadeřnických a holičských služeb, oprav jízdních kol, obuvi, úprav a oprav oděvů a textilních výrobků a prodeje točeného piva, kde by mělo dojít k poklesu ze stávající sazby 21 % na 10 %, tedy k více než polovičnímu snížení sazby. Návrh počítá také s dalším snižováním DPH v sektoru stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů, která již byla snížena v souvislosti s náběhem 1. fáze elektronické evidence tržeb z 21 % na 15 %, a to rovněž na 10 %,“ vyjmenoval Michal Žurovec, mluvčí Ministerstva financí ČR.

 

 

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora