Výsledky státního rozpočtu za minulý rok dnes s velkou slávou oznámilo ministerstvo financí prostřednictvím svého šéfa Andreje Babiše. Jak se však domnívá předseda Občanské demokratické strany Petr Fiala, měla vláda tyto peníze využít daleko prospěšněji pro občany, než se zatím ukázalo. Podle lídra opoziční strany se nepodařilo využít růst ekonomiky a investice byly použity v nedostatečné míře a na špatném místě.

Fiala úspěchy v hospodaření přijal s kritickými poznámkami. „Jsem velmi rád, že se české ekonomice daří a zažíváme hospodářský růst. Je to především díky pracovitým lidem, ať už jsou to podnikatelé, živnostníci nebo zaměstnanci,“ vysvětlil. „Je proto nepochopitelné, že vláda se nesnaží zlepšit podmínky pro aktivní občany a udělat něco pro naši dobrou budoucnost. Vláda nevyužívá hospodářský růst ke zlepšení služeb. Měla by investovat do dopravní infrastruktury, do vzdělání a výzkumu, do zdravotnictví,“ má jasno Fiala. „Místo toho utrácí tyto peníze na provoz státu a nové úředníky. Dobrý výsledek rozpočtu mne těší. Vadí mi ale, že občané to bohužel nijak nepocítí. Ani v nižších daních, ani v odbourávání zbytečné byrokracie, ani ve formě lepších služeb,“ uvedl předseda ODS.

Jeho slova podpořil i ekonomický expert ODS Jan Skopeček. „Bohužel více než kdy jindy platí opak přísloví, že bez práce nejsou koláče. Andrej Babiš nemusel udělat vůbec nic, aby dosáhl přebytku rozpočtu,“ tvrdí opoziční politik. „Přirovnal bych to k pohádce ‚Hrnečku, vař‘, kdy český rozpočet vytváří díky kombinaci ekonomického růstu, příjmům z EU a neschopnosti vlády proinvestovat více peněz rozpočtový přebytek,“ objasňuje Skopeček současnou situaci. „Takový rozpočtový přebytek je ale složité chválit, když není realizován úsporou provozních výdajů státu, ale nedostatkem investiční aktivity vlády. Přitom dobudování infrastruktury v naší zemi je něco, co bude rozhodovat o naší budoucí prosperitě,“ dodal k výsledkům státního rozpočtu ekonomický expert ODS.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Petr Fiala
Petr Fiala
Předseda ODS
Další články autora