Česká republika bude i nadále hospodařit s dluhem, a to navzdory ekonomickému růstu. Babišova vláda v demisi totiž v úterý schválila návrh státního rozpočtu na rok 2018, který opět počítá s deficitem 50 miliard.
Bývalý ministr financí a jeden z čelných opozičních politiků Miroslav Kalousek (TOP 09) považuje takovou rozpočtovou politiku za neobhajitelnou.
Kalousek poskytl deníku FORUM 24 k tomu následující komentář:
„Jestliže vláda plánuje ve výjimečně dobrých dobách na příští roky vysoké rozpočtové schodky, tak je to neobhajitelné vůči budoucnosti. Vláda nevyužila této dobré doby k tomu, aby konsolidovala veřejné rozpočty, vytvořila přebytky anebo aby prudce investovala do rozvoje země. Investuje naopak méně, něž jsme investovali v době krize. V roce 2012 se investovalo zhruba 10 procent státního rozpočtu, zatímco dnes je to pouze 6,5 procenta.
Vláda má v tomto roce k dispozici o 200 miliard korun více, než měla vláda v krizovém roce 2012. Přesto nyní investuje ročně zhruba o 24 miliard méně. Všechny příjmy, co má navíc, rozdává na populistické dárky, tedy třeba na zvyšování platů státních zaměstnanců nebo na slevy jízdného. V posledních letech také vlády nabraly 40 tisíc nových státních zaměstnanců. Kvůli této populistické politice už pochopitelně nezbývá na investice.
Drtivou většinu těchto výdajů dělá vláda ve formě dlouhodobých závazků, ať už to jsou změny zákonů, nebo uzavírání pracovně-právních smluv. Až se zhorší ekonomická situace a současné příjmy z dobrých časů tu už náhle nebudou, tak nepůjde škrtnout výdaje ze dne na den.
Představme si rodinu, která si vezme velkou hypotéku na to, aby z ní platila spoustu složenek. Pak ale jeden člen rodiny přijde o zaměstnání a rodinné příjmy budou daleko nižší. Složenky ale budou rodině chodit stále dál. Toto čeká i náš stát.“
Podle Kalouska v roce 2013 odevzdala vláda, v níž byl ministrem financí, strukturální rozpočet vyrovnaný. Vlády, které následovaly, už nemusely vzhledem k vývoji ekonomiky šetřit. Stačilo by, kdyby držely tuto vyrovnanou bilanci a neutrácely každý rok více, než jaké byly příjmy.
Následující Sobotkova a také Babišova vláda ale nejprve strukturální deficit prudce zhoršila, pak ho na dva roky mírně vylepšila, ovšem zdaleka ne na nulu.
„A teď to bude zase čím dál horší,“ dodal Miroslav Kalousek s tím, že při takové rozhazovačné a nezodpovědné politice Babišovi dojde dech.