Jeruzalém 4. ledna (ČTK) – Izraelský vojenský soud dnes shledal vinným vojáka Elora Azariu, který loni zastřelil na zemi ležícího Palestince. Soudci ho uznali vinným za zabití, nikoli z lehčí formy obvinění, jako je nedbalost. Za zabití hrozí v Izraeli až dvacetiletý trest, ale nepočítá se s tím, že bude využita jeho horní sazba. Výše trestu bude oznámena později, ale obhajoba už oznámila, že se odvolá.

Verdikt o vině vynesl tříčlenný senát v Tel Avivu. Proces trval téměř osm měsíců a Azaria obvinění odmítal. Jeho čin byl ale zaznamenán na videu. Soud odmítl většinu argumentů obhajoby. „Azaria střílel bezdůvodně,“ řekla dnes předsedkyně soudu.

Případ je v Izraeli velmi sledovaný. Proces se konal v budově vojenského soudu v Jaffě, ale jednání o vině bylo přesunuto na telavivskou vojenskou základnu Kirja a konalo se za zvýšených bezpečnostních opatření.

Před budovu, kde se proces konal, přišlo několik set Azariových zastánců i odpůrců, zablokovali křižovatku a střetli se s policií i novináři.

Proces s Azariou začal loni v květnu. Podle svědectví o incidentu, který se stal 24. března v Hebronu, Azaria přišel na místo několik minut po útoku dvou Palestinců na izraelské vojáky. Jeden z útočníků už byl mrtvý, druhý ležel zraněný rovněž na zemi. Azaria postoupil k ležícímu Palestinci Abdal Fattáhovi Šarífovi a vpálil mu střelu do hlavy. Podle obvinění jednal v rozporu s předpisy, protože muž už nepředstavoval nebezpečí. Pitva prokázala, že Palestince zabila Azariova střela. Video zveřejnila levicová nevládní organizace ochránců lidských práv Betselem.

Azaria, jemuž je nyní 20 let, tvrdil, že jednal v sebeobraně. Obhájci pak uváděli, že si jejich klient myslel, že střelba je jediný způsob, jak zachránit život sobě a ostatním. Prokurátor při procesu nechal několikrát přehrát video, z nějž je patrné, že se Azaria k Palestinci blížil pomalu a s rozmyslem, bez jakékoli známky strachu nebo projevu ohrožení.

Azaria, který je armádní medik, byl ihned po incidentu zadržen. Později se ukázalo, že někdo na místě začal volat, že Palestinec má možná pod bundou vestu s výbušninami, což vyvolalo Azariovu obrannou reakci.

Zatímco představitelé obrany chování vojáka kritizovali, mnoho občanů se Azarii zastává. Premiér Benjamin Netanjahu Azariovo chování odsoudil, ale nepoužil výraz vrah.

Ministr obrany Avigdor Lieberman dnes řekl, že verdikt považuje za přísný. „Žádám všechny, aby soudní rozhodnutí respektovali a prokázali zdrženlivost. Důležité je, aby sektor obrany pomohl rodině i tomu vojákovi,“ sdělil. Vojenský prokurátor Nadav Wiessman řekl: „Soudci rozhodli, že to bylo zbytečné zabití. Není to pro nás šťastný den. Byli bychom raději, kdyby se to nestalo, ale stalo se a byl to vážný přečin.“

Mluvčí rodiny prohlásil, že soud nevzal v úvahu, že se incident stal na místě útoku. „Mám pocit, že soud vrazil ten nůž, co ležel tam na zemi, do zad všem vojákům,“ sdělil. Ze soudní síně, kam směla jenom rodina, byla vykázána žena, která rozsudek označila za „hanbu“. „To je konec izraelské armády!“ volala. Další žena pak vyrazila ven s křikem „odporní levičáci!“ Azaria sám nedal najevo žádné emoce.

Šarífův otec je s rozsudkem spokojen. „Cítím se dobře, je to spravedlivé. Byl jsem vyčerpaný, vykouřil jsem dva balíčky cigaret, když jsem se na to díval,“ řekl Jusrí Šaríf, který sledoval jednání v televizi.

Za zabití Azariovi hrozí až dvacetileté vězení, avšak tak vysoký trest se neočekává. K vojenskému odvolacímu soudu se může obhajoba odvolat jak proti obvinění, tak proti rozsudku o vině. Podle izraelských sdělovacích prostředků je také možné, že ministr obrany a vojenský prokurátor požádají prezidenta Reuvena Rivlina, aby vojákovi udělil milost.

V Izrael se neočekává, že Azariu stihne vysoký trest. Naposledy byl ze zabití usvědčen člen beduínského průzkumného pluku Tajsir Hajb. Vojenský soud Hajba posla do vězení na osm let za to, že v roce 2003 postřelil při demonstraci v Rafáhu Toma Hurndalla. Brit se snažil vyvést z palby palestinské děti a po devíti měsících svým zraněním podlehl. V roce 2004 byl Hajb odsouzen k osmi letům vězení, z nichž si po zmírnění odpykal 6,5 roku.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner