Předseda hnutí ANO je při sestavování nové vlády, což se mu nedaří už celý půlrok, stále plný sebevědomí. Jak Andrej Babiš sdělil v rozhovoru pro deník Blesk, nikdy nebyl v koutě a nedostane ho do něj ani současná situace, v níž se díky neochotě některých politických stran ocitl. Zároveň zkritizoval Evropskou unii nebo Petra Fialu a jeho ODS, jejíž voliči jsou podle Babiše podvodníci.

Babišovo vyjednávání o vládním kabinetu se dostalo opět do bodu, kdy se jeho hnutí bude snažit najít konsenzus se sociálními demokraty. Tuto variantu po předsedovi chtějí členové ANO, což zřejmě zhatilo Babišovy plány sestavit vládu s komunisty a extremistickou SPD. Taková varianta by se ovšem nelíbila nejen „aňákům“, ale pochopení by se premiér v demisi nedočkal ani ze strany EU.

Na to ovšem Babiš reaguje podrážděně. „Brusel nám nemá tady mluvit do naší politiky. Evropská komise je zpolitizovaná a nadržuje větším členským zemím. Já beru na vědomí, co říkají, ale je mi to jedno,“ řekl Blesku. To zřejmě v centrále EU neuslyší rádi, ale Babiš to jako obvykle určitě zamluví nějakými zcela odlišnými výroky, kterými zdejším politikům bude vnucovat své jednoznačně proevropské smýšlení.

Krom svého postoje k „diktátu“ Evropské unie, které se logicky nelíbí, že se v demokratické zemi mají dostat k moci nedemokratické politické síly, se Babiš ohradil i proti Občanské demokratické straně, kterou by rád přesvědčil k vládní spolupráci, ale její předseda Petr Fiala plní sliby dané voličům a podporu kabinetu trestně stíhaného člověka odmítá.

„Pan Fiala tvrdí, že jejich voliči to nechtějí. Já tomu rozumím. Jejich voliči jsou ti, kteří podváděli s daněmi, a naštval jsem je s EET,“ řekl Babiš a de facto se tak vrátil k obdobě svého výroku o tom, že „všetci kradnú“.

Reakce předsedy ODS na sebe nenechala dlouho čekat. Podle Fialy nemá cenu od člověka s problematickou minulostí i přítomností nelze očekávat, že by se za urážky statisíců lidí omluvil.

Zareagovala i první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, která Babiše nazvala trestně stíhaným iluzionistou a zpochybnila jeho odborné, lidské a etické schopnosti být premiérem.

Jakkoliv se tedy předseda hnutí ANO snaží tvářit, jak je v pohodě a na jeho psychiku nijak nedoléhá situace kolem sestavování vlády, která by mohla získat podporu poslanecké sněmovny, zřejmě to tak úplně není. Babiš je podrážděný a v určitých momentech už neví, kam dál. Musí si totiž vybrat mezi svými politickými a ekonomickými zájmy. Absolutní moc totiž zřejmě nezíská, pokud zároveň bude chtít profitovat na obchodu svých firem, z nichž některé provozují svou činnost ve státech EU.

 

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora