Premiér Andrej Babiš byl sokoly na stadionu v Edenu vypískán. Stěžoval si, že jim zařídil desítky milionů korun. Jenže je nedal on, ale Sobotkova vláda, a nebyly to peníze jeho, ale daňových poplatníků. Diví se dotčeně, že všechno se koupit nedá. Nápadná je i paralela s Všesokolským sletem před sedmdesáti lety.

Pro předsedu vlády to musela být ledová sprcha. Každou akci, které se účastní, poměřuje hlavně mediálním efektem, který může prospět jeho popularitě. Nemá přitom žádné zábrany a stále posouvá hranice myslitelného. V extrémní poloze se tento populismus bez známek pokory, studu a limitů projevil při letošních cyrilometodějských oslavách na Velehradě, Dnech lidí dobré vůle.

Křesťané nám jdou příkladem

„Jsou to křesťané, kteří nám všem jdou příkladem svou nezištnou obětavostí, projevenou v péči o opuštěné, nemocné, nemohoucí, a jsou tak skutečnými nositeli hodnot, nezbytných pro naši společnost a její lepší budoucnost,“ píše předseda vlády v brožuře rozdávané na místě. Dovolává se přitom „základních pilířů naší morálky“ formulovaných v desateru. Že nemáme krást a pomlouvat a máme se k bližním chovat s úctou.

Zní to hezky, kdyby tato slova nepodepsal bývalý normalizační kádr a evidovaný agent Státní bezpečnosti, který si plácl s komunisty, že výměnou za podporu jeho vládě zdaní církevní restituce, jejichž finanční náhrady mají mimo jiné sloužit k oněm Babišem zmiňovaným bohulibým účelům.

Zařídil jsem jim peníze

Někdy ovšem scénář osobní propagace narazí a stane se z něj veřejná ostuda. To je případ účasti premiéra na XVI. všesokolském sletu, konaném při příležitosti stého výročí založení Československa. Jeho významu odpovídalo i slavnostní aranžmá skladeb, jichž se přímo účastnilo patnáct tisíc sokolů, a další tisíce členů sokolské obce a příznivců na zaplněném stadionu v pražském Edenu.

Pořadatelé pozvali i předsedu vlády Andreje Babiše, který se při večerním programu objevil na tribuně mezi hosty. Po státní hymně byl moderátorem oficiálně představen a spontánně mohutně vypískán.

Premiér se evidentně cítil nesvůj a k nepříjemnému incidentu se vrátil po skončení programu. Odpovědnost přehodil na organizátory, jmenovitě na starostku České obce sokolské. „Prosil jsem paní Moučkovou, aby mě nejmenovala. Ona říkala, že je to důležité,“ řekl Babiš serveru Blesk Zprávy. „Jsou to lidé, kteří mě nesnášejí, tak pískají. Další tleskali,“ dodal a měl pravdu – zejména ti v jeho blízkém okolí.

Babiš dále popsal, že byl na místě už odpoledne při generálce a nesetkal se s negativními reakcemi. „Byl jsem tam s Milanem Hniličkou od půl druhé do půl páté, profesorka Věra Adámková (za ANO) cvičila. Byli jsme blízko plochy a lidi byli v pohodě,“ podivoval se bizarně. Tribuny se zaplnily až večer a cvičenci typu profesorky Adámkové jistě pískat nebudou.

Premiér však zmínil jinou z jeho pohledu podstatnou věc. „Když se projednával rozpočet na oslavy 100 let Československa, Sokol tam měl pět milionů. Já jsem zařídil, že to bylo čtyřicet,“ zdůraznil a jeho slova o podílu na finanční dotaci potvrdil i vládní zmocněnec pro sport a bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, současně poslanec za hnutí ANO.

Oligarchův svět

Znovu se projevilo, že oligarcha Babiš žije ve světě, kde se téměř všichni a všechno dá koupit. Ti, co se koupit nedají, jdou stranou, pokud je rovnou nezačne likvidovat. Mnohé pocítili na vlastní kůži majitelé firem, které nepřátelsky převzal, a tytéž postupy pro něj platí i v politice.

Mít v ruce dotační nástroje je úžasná věc. O tom ví nejvíce právě čelný polistopadový lobbista a majitel Agrofertu, který by bez miliardových dotací skončil ve vážných ekonomických problémech. Tento dotační král žije v přesvědčení, že když někomu přihodí veřejné peníze, protože z cizího krev neteče, stává se automaticky jeho vazalem. Taktika je to velmi primitivní a prvoplánová, ale často účinná.

Jenže tento byznysmen nepočítá s tím, že řada lidí uvažuje jinak a necítí se být vázána jeho blahosklonností. Přízeň si u všech nelze koupit jako na tržišti. Proto takový rozdíl mezi starostkou České obce sokolské Hanou Moučkovou, která si účast premiéra velmi pochvalovala, a řadovými sokoly a sympatizanty. Jak je to možné?

Nikdo nesmí diktovat, koho máme milovat

Letošní Všesokolský slet se koná v době významné osmičkovou symbolikou. Mnozí neztratili paměť a vědí, že Sokol byl v dobách komunismu perzekvován. Všechno začalo v červnu před sedmdesáti lety, kdy proběhl XI. všesokolský slet na Strahově, který se konal už pod taktovkou KSČ. Nastupující komunistická garnitura jej hodlala využít ke své propagandě, což se zvrtlo.

Sokolové tehdy prokázali, že se nechtějí smířit s nastupující diktaturou. Protest vyvrcholil během jejich průvodu před tribunou s představiteli KSČ v čele s prezidentem Klementem Gottwaldem, kolem které prošli s odvrácenou hlavou. Dovolávali se odkazu T. G. Masaryka a Edvarda Beneše a svůj vztah k nové moci dávali najevo hesly typu „Nikdo nesmí diktovat, koho máme milovat“.

Celá akce byla pod kontrolou komunistických bezpečnostních sil, které již v průběhu sletu zatkly dvě stovky nejaktivnějších sokolů, a krátce po jeho skončení začaly čistky. Obec sokolská byla následně násilně začleněna do Jednotné socialistické tělovýchovy a v roce 1956 byla definitivně zrušena.

Dnes sice není situace tak dramatická, nicméně jisté paralely tu jsou. Letošní Všesokolský slet se odehrává krátce před hlasováním o důvěře vládě, kterou mají poprvé od Listopadu 89 podržet komunisté výměnou za rostoucí mocenský vliv. Proto se těmto reakcím premiér Babiš nemůže divit.

Nejen Sokolové

PS: Den po lapsu v Edenu navštívil předseda vlády karlovarský filmový festival. Ve Velkém sálu Thermalu se spolu s tisícem dalších diváků zúčastnil promítání slavného filmu Barryho Levinsona Rain Man. Podle serveru Novinky poté, co světla zhasla, kdosi z publika vykřikl: „Hanba, Babiš.” Následoval dlouhý potlesk.

Andrej Babiš se pokud možno se vyhýbá konfrontacím s odpůrci, a jeho marketéři na sociálních sítích přiživují obraz bodrého muže makajícího pro lidi, tolik se lišícího od zatracovaných „tradičních“ politiků. Ne všem se ovšem poslední vývoj a jeho bezpáteřný pragmatismus zamlouvá. A nejde jen o sokoly, kteří to ovšem dali hlasitě najevo, podobně jako před sedmdesáti lety.

 

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora