„Všici tady kradnú.“ Zatímco desetitisíce živnostníků jsou ve stresu, aby všechny tržby řádně zaznamenali a nepřišel na ně „tajnej z finančáku“, některé podnikatelské subjekty jsou v klidu. Nic jim nehrozí. Šéf se zřejmě postará. O co jde? Jeden z podniků Andreje Babiše nevydává účtenky. Ani po vyžádání zákazníkem. A přitom ministr financí má účtenky tak rád.

Redaktor portálu krajskelisty.cz se na sjezdovce nedaleko Vrchlabí vydal na párek v rohlíku ke stánku Parky´s. Objednal si párek v housce, zaplatil za něj 65 Kč, nedostal účtenku. Což je zatím v pořádku. Stánkový prodej má povinnost evidovat tržby až od března 2018. Jenže redaktor o účtenku výslovně žádal. Nedostal nic. „Obsluha ovšem uvedla, že děkuje, a hned oslovila dalšího čekajícího. Nedostali jsme nic. Párek v housce jsme jedli u stolečku před stánkem, kde jsme se mohli přesvědčit, že účtenku nedostal nikdo,“ uvádějí krajskelisty.cz. Jde tak o další případ, kdy i po žádosti odmítají zaměstnanci ministra financí vydávat účtenky. Před časem se podobný případ vyskytl například v Chuchli.

I když stánkový prodej zatím nemusí evidovat v EET, na požádání je podnikatel ze zákona povinen vydat účtenku vždy. Babišův stánek se tak vystavuje případným sankcím. Co je ale to nejdůležitější. Andrej Babiš, který vidí pomocí EET „do kuchyně“ všem podnikatelům a firmám v ČR by měl jít příkladem a zajistit, aby jeho zaměstnanci automaticky vydávali. Jinak se vkrádá otázka: „Proč my musíme, a on ne?“

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora