Nový ředitel pražské policie Jan Ptáček dal jasně najevo, že v případě pokračujících útoků nehodlá podpořit vyšetřovatele Čapího hnízda Pavla Nevtípila. Tím se liší od svého předchůdce Miloše Trojánka, který se za něj opakovaně postavil. Ptáčkův alibismus jistě obviněnému premiérovi vyhovuje.
[ctete postid=“197158″ title=“Dozorový žalobce Čapího hnízda zpochybňuje závěry policie o Babišově vině“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/05/Šaroch-Čapí-hnízdo-385×230.jpeg“ excerpt=“Dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch, který nedávno zrušil trestní stíhání “ permalink=“http://forum24.cz/dozorovy-zalobce-capiho-hnizda-zpochybnuje-zavery-policie-o-babisove-vine/“]197158[/ctete]
Počátkem června nastoupil do čela pražské policie dosavadní náměstek středočeských policistů Jan Ptáček. Nahradil tak Tomáše Trojánka, který v polovině května oznámil, že se údajně z osobních důvodů přesune na post ředitele krajské policie na Vysočině. Plukovník Ptáček se o jeho místo ucházel na vlastní žádost ještě s jedním vysoce postaveným policejním důstojníkem. To nesvědčí o velkém zájmu o tuto funkci, ale na druhou stranu to leccos naznačuje.
Nebudu zabředávat do různých kauz
Nový pražský policejní ředitel hned ve svém prvním rozhovoru pro média naznačil, že se bude chovat jinak, než Trojánek. Deníku Právo (18. 6. 2018) sdělil, že bude fungovat čistě manažersky a „nebude zabředávat do různých kauz“, kterých je v Praze padesát tisíc. Jejich množství sedí, jenže jediná se týká předsedy vlády a zásadním způsobem ovlivňuje povolební situaci.
Jan Ptáček tak reagoval na přímý dotaz, zda souhlasí s předchozím ředitelem, že je potřeba podpořit podřízené, pokud jsou veřejně napadáni. „Tyto věci by měli podporovat ti, kteří o nich něco vědí. K tomu, abych mohl podpořit jakéhokoli vyšetřovatele, bych se musel nejdřív seznámit s tím spisem, abych řekl, že ano, pracuje správným směrem a ofenzívně. Ale já jsem se s tímto konkrétním spisem neseznamoval a ani to v budoucnu neplánuju,“ prohlásil.
K čemu policejní ředitel potřebuje podrobnou znalost spisu, pokud jsou jeho podřízení veřejně skandalizováni v nejcitlivější kauze posledních let jako „nástroj mafie, která chce nezákonně dostat předsedu hnutí ANO z politiky“? Je její součástí i Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF a dozorové státní zatupitelství?
Úslužný alibismus
K útokům podle Ptáčka dochází i u jiných věcí. Probíhají prý dennodenně, kdy lidé píší stížnosti, co policista udělal anebo neudělal. „A nebylo by úplně spravedlivé, abych si vybíral, koho se zastanu a koho ne, a snažil se tím slíznout nějakou mediální smetanu,“ tvrdí.
Znovu platí, že takto házet do jednoho pytle běžnou kriminalitu a kauzy na nejvyšší politické úrovni s mezinárodním přesahem je nemyslitelné. Spíše než o slízávání smetany tady jde o kus osobní odvahy, kterou Ptáček nahrazuje úslužným alibismem. Jak sám říká, s nikým se nestýká, nikoho nezná, s nikým o kauze nemluvil. Kapitána Nevtípila zná jen z televizních záběrů. Nemá prý na to čas. Jako by si říkal, nač si pálit prsty, kvůli tomu jsem se do té funkce sám nehrnul.
Nevtípil má moji plnou důvěru
Jak kontrastní bylo chování Ptáčkova předchůdce Miloše Trojánka, který se ohradil už loni v srpnu před prvním hlasováním sněmovny o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Tehdy předseda hnutí ANO a jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán napadli vyšetřovatele Čapího hnízda z účelového jednání před volbami.
„Jsem nepříjemně překvapen snahou některých jednotlivců, kteří se snaží celé prověřování této kauzy zpochybnit a zpolitizovat. Proti tvrzením, že pražská policie v této věci pracuje na jakousi politickou objednávku, se důrazně ohrazuji,“ uvedl v tiskové zprávě Trojánek.
„Stran vyšetřování kauzy Čapí hnízdo je pražská policie dlouhodobě pod tlakem médií i veřejnosti,“ pokračoval a zdůraznil, že jeho podřízení jsou apolitičtí a řídí se zákony. Postavil se i za Nevtípila. „Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo patří mezi nejzkušenější pracovníky odboru hospodářské kriminality. Osobně si ho za jeho profesionalitu a vysoké pracovní nasazení nesmírně vážím a má mou plnou důvěru.“
Ochranný kruh
Trojánek podobně reagoval i letos v lednu před druhým hlasováním o vydání obou politiků ANO. „Proti snahám o diskreditaci a znevěrohodnění hlavního vyšetřovatele se důrazně ohrazuji,“ uvedl v reakci na skandální výpad trestně stíhaného premiéra, že „žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení“.
Podle webu Neovlivní byl v té době kolem detektiva Nevtípila vzhledem k závažnosti případu vytvořen „jakýsi ochranný kruh, aby se na něj nikdo zvenčí nedostal“. O vyšetřování prý komunikoval pouze s vybranými nadřízenými a dozorovým státním zástupcem Jaroslavem Šarochem. Ten podpořil obě policejní žádosti o zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, aby druhého obviněného o několik měsíců poněkud překvapivě zbavil stíhání.
Příležitost posunout se výš
Bude tento ochranný kruh fungovat i nadále, kdy premiér projevuje enormní snahu dosadit do klíčových pozic v bezpečnostních složkách loajální figury? Čistky zahájil odstraněním ředitele GIBS Michala Murína a pokračují ředitelem civilní rozvědky Jiřím Šaškem, který je postavený mimo službu.
[ctete postid=“202289″ title=“KSČM už zase kádruje, kdo je nedůvěryhodný. Na vládu vliv nemá, tvrdil Babiš“ image=“http://forum24.cz/wp-content/uploads/2018/06/Babiš-Poche-385×230.jpeg“ excerpt=“„Výsledek referenda mě těší,“ prohlašoval Jan Hamáček a vzápětí ho Andrej Babiš “ permalink=“http://forum24.cz/kscm-uz-zase-kadruje-kdo-je-neduveryhodny-na-vladu-vliv-nema-tvrdil-babis/“]202289[/ctete]
Odešel Nevtípilův spojenec Miloš Trojánek a nový pražský policejní ředitel Jan Ptáček, který má pověst ambiciózního policisty chtivého funkcí, se jeví jako člověk na svém místě. To ostatně potvrdil v rozhovoru pro Právo. „Když jsem se dozvěděl, že bude v Praze volné místo, tak jsem to považoval za určitý impulz a novou energii, možnost posunout se na pomyslném žebříčku o kousek výše. Je to pro mě určitě příležitost.“
Na řadě je policejní prezident Tomáš Tuhý. Jeho odchod na velvyslanecký post na Slovensku, o kterém se už delší dobu spekuluje, je zřejmě jen otázkou času. O jeho nástupci probíhá spor mezi Andrejem Babišem a Janem Hamáčkem, pokud vůbec nastoupí na post ministra vnitra. I z toho důvodu by oligarcha nejraději vládl sám a uměle vyvolaný spor o účast Miroslava Pocheho ve vládě mu v tomto směru vlastně vyhovuje.