Nezávislý myslitel a odborník často citovaný ruským webem Sputnik Jiří Vyvadil se pustil do ministra obrany Martina Stropnického. Učinil tak 13. 11. v Parlamentních listech. Je samozřejmě celkem jedno, co si myslí velitel Vyvadil, reprezentuje ale zřejmě určitou část voličstva, které preferuje Babišovo ANO.

Vyvadil napsal: „Telička odpadl, Zlatuška odpadl a co bude s těmi zbývajícími europoslankyněmi, uvidíme tuším za rok. Zůstal fanatický stoupenec NATO, války proti Rusku, eurofanatik Martin Stropnický, následovaný vítačem Robertem Pelikánem. V Praze získalo ANO v podstatě nejhorší výsledek… Stropnický je jakýmsi klonem Schwarzenberga a Jakuba Jandy.“

A ještě: „Ano, jistě se bude svými názory líbit Moravcovi, Respektu, Reflexu, Forumu 24 (sic!) či Echu 24, ovšem mnozí kvůli němu nemohou ANO volit.“

Co vlastně Vyvadila vede k tak nemilým slovům? Sledoval Otázky Václava Moravce, kde jako hosté byli kromě Stropnického také Fedor Gál a Jacques Rupnik, kteří jsou podle Vyvadila „nekritičtí a prozápadní“. „Bylo mi z toho pořadu Moravce zle, zčásti se mi chtělo zvracet. A potom Babiš stručně a tvrdě zareagoval. A mně se zalilo teplo na hrudi. Zahraniční politiku nebude určovat blbeček Stropnický, ale Andrej Babiš sám. A to je to, co potřebuje tato země: rozumnou, kritickou zahraniční politiku, která přestane s těmi floskulemi o euroatlantických hodnotách, eurocentralismu, o genderismu, multikulturalismu a nebezpečné rusofóbii. Ne Stropnického, Schwarzenberga či Jakuba Jandu, ale Andreje Babiše. Spadl mi kámen ze srdce.“

Protože obsah našeho „Fórumu 24“ nešíříme letáky mezi všechen lid, nemá cenu přesvědčovat přesvědčené. Tedy lidi přesvědčené o tom, že na Západ buď patříme, nebo bychom měli patřit. Že bychom neměli věřit ministrovi Lavrovovi, že na východní Ukrajině nejsou žádní ruští vojáci. (Když je tam chytnou, tak jsou tam najednou na dovolené. Když se na straně separatistů zdokumentuje moderní ruská výzbroj, kterou Ukrajina nikdy neměla, tak se o tom raději nemluví vůbec.)

Polemizovat s vyvadilovci nemá velký smysl. Význam to má jako sonda do mysli lidí, kteří všem těm báchorkám ruské propagandy věří. Vyvadilismus není nějaký myšlenkový systém, s kterým se dá racionálně polemizovat. Je to spíše stav mysli. Ten zachvacuje lidi, kteří mají potřebu svá životní neštěstí připisovat temným silám, tedy Bruselu, Spojeným státům, vítačům uprchlíků, genderovým aktivistům, Židu Sorosovi a těm, kterým se nelíbí země řízená důstojníky KGB. (No co, vždyť jsou to Slované.)

Kdybychom se trpitelů zeptali, jak se v jejich každodenním životě projevuje útisk ze strany Evropské unie, buď by je to zaskočilo, nebo by něco začali vykládat o směrnicích o zakřivení okurek a banánů. Kdybyste je dovedli do zeleniny a chtěli ukázat, která z okurek je zvláště rozčiluje, asi by je to zaskočilo. Stejně jako kdyby z nich chtěl někdo vypáčit, kdy naposledy úpěli pod jhem genderismu a politické korektnosti. Někoho by možná napadlo, že Němci teď budou chtít zavádět extra záchody pro osoby s nejasným pohlavím. Proč by vadilo mít víc záchodů, když záchodů není nikdy dost, se nedozvíte.

Existuje určitá vrstva lidí, která racionálně oslovitelná není a mezi nimi jsou i ti, kteří nejsou oslovitelní ani žádnými kladnými emocemi, protože je nechtějí. Potřebují nepřítele, protože zřejmě nemají přátele, nebo už je nic netěší. Nic s nimi nehne.

Martinovi Stropnickému lze vytýkat především to, že Babišovi dělá kluka z plakátu, nikoli jeho názory na Západ. Jásat nad Babišem a nechat svou hruď „zalévat teplem“ jako Vyvadil, když uzří vůdcovu tvář a slyší jeho hlas, je pro tyhle jedince ale předčasný psychosomatický projev. Vyvadila už zradil Trump a Babiš také není dobrý kůň. Babiš není ani přítel Ruska, ani přítel Unie. Babiš je přítelem sebe samého.  To bude hlavní kritérium. Nebude rušit EU, když se mu v ní dobře obchoduje. Kdyby tam narazil, což by se mu při jeho metodách mohlo snadno stát, obrátí se jinam, kde bude moci bojovat. Za Babiše. A hlavně se vykašle na Vyvadila a spol., protože takhle nechytré lidi vůdce nepotřebuje. Babiš potřebuje spíše lidi chytré a zcela poslušné.

Vyvadilovce nepřesvědčíme. U lidí se zbytkem rozumu pak máme usilovat o to, aby nahlédli, že dělat svému majiteli kašpárky je pro ně ponižující. I to je běh na dlouhou trať.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora