Čím více nám Andrej Babiš prozrazuje o svých příjmech, tím do větších problémů se dostává. Dnes proto bude o jeho skandálech debatovat poslanecká sněmovna. Pokusili jsme se dešifrovat, jak konkrétně Babiš zacházel se svými milionovými prostředky.

Babiš tvrdí, že měl v roce 2010 příjmy osvobozené od daně ve výši 527,5 milionu korun.

Za co? Za prodej zhruba 20% podílu ve společnosti Profrost.

Komu? Pravděpodobně své společnosti Agrofert holding. Taková cena však byla zjevně extrémně přemrštěná.

Ve stejném roce si totiž kupovala 20% podíl na majetku a budoucích ziscích Profrostu jistá společnost Rapaces Group (pravděpodobně od společnosti Agrofert holding). Za kolik? Podle svého účetnictví za „pouhých“ 20,4 milionu, tedy asi 26krát levněji. Babiš tak zřejmě vyvedl nedaněné stamiliony ze své firmy.

Nemohlo tomu být ale naopak? Že by 527,5 milionu byla adekvátní cena za podíl, zatímco cena pro Rapaces Group byla silně podhodnocená? V účetnictví tomu nic nenasvědčuje. Ale pokud by tomu tak bylo, Babišův Agrofert holding tím mohl výrazně poškodit své věřitele, nebo přinejmenším dost riskoval, že je poškodí. Zkrátka nejednal s péčí řádného hospodáře.

Přichází v úvahu ještě jiná možnost? Smlouva o prodeji podílu (akcií) může být padělaná a Babiš tolik peněz nedostal. Jenže doložením tohoto obrovského příjmu se snažil prokázat, že měl v roce 2012 dostatek peněz na nákup korunových dluhopisů od své vlastní firmy. Pokud tyto stamiliony nedostal, kde vzal peníze na nákup dluhopisů?

Babiš ve snaze prokázat na veřejnosti své příjmy předložil svá daňová přiznání a také právě smlouvy o prodeji akcií auditorům. Ti však byli spíše v roli jakýchsi „pouhých“ notářů.

Předseda ANO má tedy opět co vysvětlovat. Pokud stupňuje své problémy jen kvůli zálibě v antickém dramatu, přijde po peripetiích rozuzlení ve formě katastrofy. Následuje však Babiš skutečně antické drama? Není tohle drama už spíše absurdní?

Další díl tohoto nepěkného divadla se odehraje právě dnes. S jistým sarkasmem lze s notnou dávkou jistoty říci, že se opět máme na co těšit.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jakub Černý
Jakub Černý
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora