V těchto dnech, ve vzrušeném období před zásadními volbami, bude česká veřejnost terčem nejedné manipulace. Na televizních obrazovkách uvidíme průzkumy, podle nichž Andrej Babiš a jeho hnutí ANO opět výrazně povede ve voličské podpoře, a to navzdory novým informacím o jeho nepřijatelných metodách a vyšetřování zjevné trestné činnosti.

Budou nám také říkat, že skandální metody podnikání, čerpání dotací a užívání moci voličům nevadí, a to právě proto, aby nám nevadily.

Tyto průzkumy veřejného mínění přitom vznikají mimo jakoukoli veřejnou kontrolu a navíc jistá masová média si vybírají právě takové výsledky průzkumů, jež jim vyhovují.

Pod ohromným tlakem manipulativní propagandy jsou nyní zejména voliči demokratických stran.

Tyto strany jsou Babišovou propagandou neustále prezentovány jako viníci všeho možného i nemožného. Přitom útok na demokratické strany je ve skutečnosti útokem na samotnou demokracii.

Cílem této propagandy bude také ukázat, že tradiční demokratické strany jsou slabé a nemá smysl je volit. Budou nám především ukazovat, že nemá smysl volit jasně proevropskou stranu TOP 09, a to se zřejmým úmyslem ji odstranit z politické scény. Podobné situaci čelí nyní už i KDU-ČSL, která rovněž zastává proevropskou politiku.

Proti Občanské demokratické straně zase vystupují uměle vyrobené projekty, zejména Realisté a ODA. Tyto nově vzniklé subjekty s nejasným pozadím předstírají autentickou pravici a snaží se poškodit ODS odebráním hlasů.

V této době je proto třeba vyzývat demokratickou část veřejnosti, aby se nenechala znejistět a zviklat ve svém rozhodnutí bránit polistopadovou svobodnou společnost.

Demokratické strany potřebují naši podporu i navzdory propagandě autoritářů, populistů a proruských manipulátorů.

Nevěřme dílčím průzkumům, které dostanou velký mediální prostor proto, aby nám vnutily, co si máme myslet.

Věřme sami sobě.

 

Free Czech Media,

spolek novinářů pro obranu svobody médií

Johana Hovorková, Pavel Šafr

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Free Czech Media
Free Czech Media
Další články autora