
Petra Janů FOTO: Wikimedia Commons
FOTO: Wikimedia Commons

Petra Janů se přiznala, že je obdivovatelkou Babišovy politiky, a navíc se svěřila, že by také chtěla ve velkém krátit daně (nebo přinejmenším zneužít zákona k neplacení daní). Rozhovor se svým vyznáním poskytla serveru ParlamentniListy.cz. Na poli hospodářské politiky je to „malá premiéra“ této fenomenální a jinak sympatické zpěvačky.
Paní Janů, první téma, ve kterém se Andreji Babišovi podařilo Vás ošálit, jsou jeho úspěchy v hospodaření vlády. Nemáte sice pravdu ani v tom, že se ještě nikomu (myšleno asi po revoluci) nepodařilo dosáhnout přebytku, protože v letech 1993 až 1995 jsme přebytek měli, ale to není až tak podstatné. Stejně není férové porovnávat léta, kdy se české ekonomice z různých důvodů nedařilo (a ještě se třeba předtím snížily daně jako v případě tzv. „Topolánkova batohu“), s lety, kdy ekonomika šlapala.
Pletete se však především v závěru, že přebytek za rok 2016 byl způsobený Babišem. Hospodaření vlády skončilo v přebytku výhradně díky penězům z Evropské unie. Takže vládu či vládní úředníky můžete v tomto směru pochválit nanejvýš za úspěšné cucání peněz od německých či britských daňových poplatníků. Nebýt peněz z EU, skončili bychom prakticky přesně na nule.
Kromě toho vládě, paní Janů, pomohl rovněž razantní úbytek vládních investic, což se ale může vymstít v budoucnosti, a také velmi levné (ale i tak pro ekonomiku škodlivé) půjčování si způsobené jednak momentální fází hospodářského cyklu, jednak zásahy donedávna prováděnými Českou národní bankou (tzv. „devizovými intervenčními nákupy“). Nebýt těchto vlivů, neskončili bychom dokonce ani na nule, nýbrž v propadu.
Již tento rok lze navzdory mírnému růstu ekonomiky a navzdory ještě většímu útlumu vládních investic očekávat deficit (díru) v desítkách miliard. Víte, Babišovi lidé skutečně hospodaří s penězi dobře (byť poněkud riskantně), ale problém je, že vláda neskutečně utrácí.
Pokud jde o výběr daní, nejvíce se zlepšil výběr daně z mezd a sociálního pojištění, což je logicky dáno poklesem nezaměstnanosti. Zdá se, že v menší míře funguje i EET či kontrolní hlášení, ale uvalit tyto povinnosti i na menší podniky a živnostníky kvůli pár stovkám na daních ročně je dosti neefektivní. Nebylo by lepší těm nejmenším daně odpustit, co říkáte? Stejně platí přinejmenším daně za své zaměstnance.
Také uvádíte, paní Janů, že přebytek ukazuje, že to Babiš celé naboural těm klukům, co jsou tam dlouho. Ale neuvádíte, v čem jim „to naboural“. Soutěžením u veřejných zakázek? Víte třeba o tom, že Babiš nechal „svoji“ obří centrálu k EET, na kterou se posílají všechny ty údaje o tržbách, postavit bez soutěže?
Pokud jde o korunové dluhopisy, opravdu si myslíte, že lze bezdůvodně rozdělit jeden dluhopis na miliardy kousíčků a neplatit díky tomu daně? Soudní rozhodnutí v obdobných případech říkají něco jiného. Rozum asi také říká něco jiného, nebo ne? Jenže s vyšetřováním by musela začít finanční správa, která má jiný názor a možná i jiné motivace.
Vy sama v uvedeném rozhovoru přiznáváte, že byste také chtěla zneužít zákona k neplacení daní. Udělala byste to jen v případě dluhopisů, nebo byste si třeba rozdělila svůj pracovní úvazek na miliony (ať nepřeháníme) sekundových úvazků, kdybyste se tím mohla vyhnout daním? Není Vám to hloupé vůči všem těm autokempům, zelinářům, kadeřnicím či kominíkům, kteří musejí, nebo budou muset kvůli vládě vydávat účtenky na „online pokladnách“ a vyplňovat kontrolní hlášení, aby prokázali, že neobrali stát o pětistovku na DPH? Babiš přitom díky postupu s dluhopisy nezaplatil „finančáku“ už desítky milionů korun a další desítky milionů ještě tímto způsobem v dalších letech získá. To jste nevěděla, nebo to obhajujete?
„Jedeme dál!“ Babiš navíc také podnikal v daňovém ráji, jak se provalilo. Samozřejmě s firmou, která nepotřebovala být v České republice, protože nepotřebovala dotace. Neměl by jít ministr financí spíše příkladem, zvlášť když tvrdil (tedy lhal), že v daňových rájích nikdy nepůsobil?
Navíc sama uvádíte, že podnikové korunové dluhopisy či daňové skrýše obecně jsou jen příkladem Babišových problémů. Kdybychom měli vyjmenovat všechny jeho lži a možné (zjevné) podvody, byli bychom tu do rána. Ale vzpomeňme jen Čapí hnízdo. Vážně Vám nevadí, že Babiš tak dlouho lhal? Tvrdil, že netuší, komu „farma“ patřila v době, kdy si zažádala o dotace určené pro menší podniky. Tvrdil, že neví, komu jeho firma ručila za stamilionový bankovní úvěr. Není divu, vždyť řada indicií nasvědčuje tomu, že Babiš se svými blízkými zkrátka spáchal dotační podvod. Padesát milionů.
Slyšela jste, paní Janů, o tom, že se všechny důkazy (různé zápisy z valných hromad z inkriminované doby apod.) Babišovým dětem ztratily? „To máme mládež!“ Ale to se stává. Znáte to. Zafouká větříček… Babiš je přitom odmítl pořídit znovu, ačkoli je teď opět majitelem Čapího hnízda.
Jestli tomuto románovému hrdinovi důvěřujete, dokážete svou vírou přesunout Sněžku až do Vašich milovaných jižních Čech. Ale jestli jste o výše zmíněných nehoráznostech nevěděla, nevadí, to se může stát každému. Jen je pak zapotřebí chybu přiznat.