V programu hnutí ANO, se dočteme, jak bude stát strana neochvějně na straně svobody. To říká samozřejmě každá strana. Nikdo nehlásá, že zavede nesvobodu a chudobu.

Dočteme se tam mimo jiné: „Budeme nekompromisně potírat jakékoli formy levicového, pravicového, náboženského nebo protináboženského extremismu: naše země musí zůstat prostorem svobody a vzájemného respektu každého ke každému.“

Mnoho prostoru se tomu nevěnuje, což se dá ještě celkem pochopit. Extremismus u nás máme, ale ne v takové podobě, že by to vydalo na novinové titulky a přerušení vysílání zvláštní zprávou. Jen je třeba se podívat na to, jak si Babiš a spol. představují tu svobodu v praxi. Na jiném místě totiž čteme: „Naše hnutí vzniklo jako protest proti korupci tradičních politických stran, které si hrály na levici a pravici. Proti tomu, že kmotři a lobbisti řídili zemi přes milenku premiéra. Proti tomu, že politici utahovali lidem opasky, zatímco církvím odklepli restituce předražené o 54 miliard. Není to něco naprosto šíleného? Vidíte, a to jsme v tom žili… Jak dlouho? 29 let.“

Vypadá to, že peklo u nás nastalo hlavně po listopadu 1989. Přitom tu předtím řádili soudruzi ze strany, která měl ústavou zaručenou „vedoucí úlohu“ a strany, ke které patřil Andrej Babiš. Ten se teď tváří, že tu 29 let nebyl a neměl nic společného s politikou a jejím ovlivňováním ve svůj prospěch. Také ta milenka premiéra zemi určitě neřídila. Zatím se dá mluvit jen o sledování tehdejší manželky premiéra vojenskou rozvědkou, což by žádné řízení země pořád ještě nebylo. Babiš sám je teď sněmovnou vydán k trestnímu stíhání, tak by měl být ohledně soudního procesu, který ještě neskončil, spíše opatrný. Nezdaněné dárky paní Nečasové (dříve Nagyové), což je další věc, jsou ostatně proti podezřením, kterým čelí šéf ANO, celkem prkotina.

Za zmínku stojí ty církevní restituce údajně předražené o 54 miliard. Budeme se tu už po několikáté opakovat. Církve, především jde o katolickou, která byla největší a jejíž subjekty toho majetku měly nejvíce, dostaly zákonem zpět jen část majetku, který byl komunisty ukraden, asi tak polovinu, možná jen třetinu. 54 miliard tvoří částka za majetek, který vrácen nebyl. Do navrácení se nezahrnul majetek, který dnes patří obcím a krajům. To už úplně necháváme stranou, že církve přišly o ušlý zisk, který by nejspíš měly a který může činit kolem 150 miliard korun. (Experti z Národohospodářské fakulty VŠE v Praze tento ušlý zisk za léta 1948–2007 vyčíslili na 168,6 mld. Kč.) Takže se církve až po dvou desetiletích domohly jakési částečné spravedlnosti a hnutí ANO hlásá nespravedlnost a ještě není autorům programu trapné to do něj zahrnout.

Podivně zní také věta: „Ministerstvo kultury musí pečovat o kulturu v celé zemi, ne být jen správcem státních příspěvkových organizací a církví. Proto navrhujeme převést agendu financování církví pod ministerstvo financí.“

Proč dělat nějakou změnu, když církve jsou také kulturní činitelé, není jasné. Snad aby byl více pod dohledem ANO, které by si ministerstvo financí nejspíš nárokovalo? A proč ne rovnou i divadla, kde jde rovněž o velké peníze?

Rozumného a věcného na takových výkřicích není nic. Přinejmenším na Babiše platí, že „jednou komunista, vždycky komunista“ Bez ohledu na to, že se pak sám stal bezskrupulózním kapitalistickým žralokem.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora