Taky už jste to slyšeli? Proti šéfovi hnutí ANO Andrej Babišovi, majiteli vydavatelství Mafra, se v médiích vedla antikampaň, a proto zvítězil v říjnových volbách do poslanecké sněmovny. Měsíčník Revue FORUM tuto skutečnost analyzoval a došel k jasnému závěru: Jakékoli kritické informace vycházely zejména v médiích s daleko menším dosahem, než jsou velké internetové portály a zejména televize. Tou hlavní zbraní byla TV Nova a její hlavní zpravodajská relace Televizní noviny.

Deník FORUM 24 se dlouhodobě zabývá manipulací v médiích a fenoménem, který se na scéně objevil s příchodem Andreje Babiše, který koupil vydavatelství Mafra, do něhož patří dva klíčové deníky: Lidové noviny a Mladá fronta DNES. Od té doby se totiž v české žurnalistice udála zásadní změna – o některých věcech se nemluví. Pokud se týkají Andreje Babiše, velmi vytrvale se o nich mlčí.

Revue FORUM

Redakce Revue FORUM po volbách provedla důkladnou analýzu vysílání TV Nova, která si udržuje stálou sledovanost Televizních novin v 19.30 nad jedním milionem diváků. Pro mnoho z nich se jedná o jediný informační kanál.

Jedná se o zkoumání kauz Čapí hnízdo či korunové dluhopisy, ale také třeba o způsobu informování o rozhodnutí slovenského ústavního soudu o tom, že Babiš nebyl v archivech Státní bezpečnosti veden neoprávněně. Z čehož ostatně vyplývá, že byl agentem Burešem.

Všichni novináři, kteří se k vývoji současné české společnosti stavějí kriticky, se s tím argumentem setkali: “Vy ho moc kritizujete,” říkají někteří. Odpověď je ale jasná – Andrej Babiš vyhrál volby, protože se proti němu vůbec žádná antikampaň nevedla. Nevedla se tady totiž žádná kampaň, antikampaň ani účelovka, a hlavně ne tam, kde by se v normální době vedla každý den. A neříkalo by se tomu kampaň, ale pravda a poctivá žurnalistika.

Česká republika, její svoboda, demokracie a celková povaha se postupně mění. My jsme se rozhodli postavit se celé situaci čelem, a proto 15. listopadu díky našim čtenářům a crowdfundingové sbírce na portálu HIT HIT vychází první oficiální tištěná verze deníku FORUM 24 s názvem Revue FORUM. Čestné místo v ní patří TV Nova právě proto, jak důležitou roli tato televize sehrála.

Chcete vědět, v kolika reportážích se na Nově objevilo Čapí hnízdo ve srovnání s Českou televizí? Kolik sekund věnovala nejsledovanější komerční televize faktu, že možný budoucí premiér byl agentem komunistické tajné služby? A víte, kdy je nejvhodnější zařadit na první místo reportáž o tom, že podle průzkumu jsou nejoblíbenějšími lídry politické strany Andrej Babiš a Tomio Okamura?

To všechno se dočtete v Revue FORUM. Od dnešního dne ho najdete ve vašich trafikách.

Chcete mít Revue FORUM každý měsíc ve schránce? Předplaťte si ho! ZDE.

Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora