Žádný oběd není zadarmo, je oblíbený výrok, který v různých verzích existuje v angličtině: „There is no such thing as a free lunch.“ Ani žádná sleva není zadarmo, jak víme ze slavné povídky Šimka a Grossmana. Protože za všechno se platí. Dokonce i za sluneční světlo, pokud ho jako Čech chcete třeba uprostřed zimy v neobvyklém množství. Jako propaganda a reklama ale sliby něčeho „zadarmo“, nebo výrazné slevy fungují, zvláště když lidé mají pocit, že mají málo peněz, což má skoro každý. (Ten pocit.)

Finta s „obědem zadarmo“ byla známa už době saloonů v USA, kde oběd mohl dostat zadarmo ten, kdo si objednal aspoň jedno pití. Do jídla zadarmo se pak přidalo víc soli a koření a placené nápoje šly na dračku. Protože suroviny a kuchaře někdo musí zaplatit, je třeba vyrobit zisk skrytě na něčem jiném, popřípadě přesunout náklady nenápadně na někoho jiného.

Takhle je to i s Babišovým jízdným pro studenty do 26 let a důchodce nad 65 let. Mělo být nejdřív zadarmo, pak pod tíhou argumentů došlo k úpravě na 75procentní slevu. Dopravci ale zadarmo a ani skoro zadarmo jezdit nebudou, protože by zanikli, takže bude nutno jim ušlý zisk kompenzovat. Na kolik by to přišlo, se přesně neví, odhadem až k šesti miliardám korun ročně. Ty by se musely vzít ze státního rozpočtu. Takže každý včetně kojenců by přispěl ročně šesti stovkami. Taky na lidi, kteří si mohou cestu docela dobře zaplatit sami nebo nikam jet nepotřebují, ale co by nejeli, když je to gratis.

Je otázka, jak by to bylo s cizinci, co jsou občany Evropské unie. Chtít po nich plné jízdné, pokud by spadali do příslušné věkové kategorie, by byla diskriminace. Možná bychom se stali jakýmsi turistickým rájem, ale je otázka, pro koho.

Je otázka, co je na celé věci vlastně sociální a nezbytné. Sociálno je pochybné, protože člověk nakonec někam jet může a nemusí a má možnost volby. Pokud někdo nemá na invalidní vozík, osobního asistenta nebo drahou léčbu, vybrat si nemůže. Jenomže voličů je ve zmíněných věkových skupinách víc než lidí na vozíku.

Co na tom, perestrojka a Soubor opatření ke zdokonalení soustavy plánovitého řízení národního hospodářství jede dál.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora