Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl mimo jiné i Martin Stropnický. Ministr obrany dosluhující vlády a pravděpodobný šéf české diplomacie v Babišově kabinetu. Právě šéf hnutí ANO ovšem přes Twitter poslal svému „zaměstnanci“ jasný signál, že jako ministr zahraničí bude muset poslouchat.

Jak se později snažil exministr financí vysvětlit na sociální síti, jeho věta „koukám na OVM a jen bych chtěl říct, že zahraniční politiku hnutí dělám já“, neznamenala názorové vymezení proti Stropnickému.

Rozhodně však byla jasným vzkazem všem, že všechno bude tak, jak rozhodne on, a pokud si některý z ministrů myslí, že bude dělat politiku podle svého vědomí a svědomí, má smůlu.

Uplatnění hesla „Vést stát jako firmu“ se nezadržitelně blíží a Babiš to průběžně dává svým podřízeným na vědomí. On je majitel firmy ANO a potažmo i vlády a pouze jeho příkazy se budou plnit. Nyní i v zahraniční politice, kde uplynulé čtyři roky tápal a nechal si radit od europoslance Pavla Teličky.

Toho ovšem směřování hnutí ANO a prohlášení o možném vystoupení z EU, nebo nedostatečné vymezení se proti prezidentu Zemanovi, přinutili u Babiše skončit. Nyní má tedy vše na starosti Andrej, který si nehodlá do své supermoci nikým mluvit.

Stropnický udělal velkou chybu, že na otázku Václava Moravce, kdo určuje zahraniční politiku ANO, neodpověděl, že vůdce sám. Nyní už aspoň ví, že pokud se skutečně stane ministrem zahraničních věcí, bude mít jen ceremoniální pravomoci a na vše ostatní dostane noty od šéfa.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora