2. října bude v Londýně v National Gallery zahájena velkolepá výstava, věnovaná holandskému malíři Jan van Eyckovi (1390-1441) a jeho následovníkům, anglickým malířům 19. století (tzv. prerafaelitům), kteří se téměř o 400 let později nechali jeho obrazy inspirovat.

K vidění bude nejen slavný malířův portrét Giovanni Arnolfiniho s manželkou, který galerie získala již v roce 1842, ale desítky dalších děl z mnoha uměleckých galerií a muzeí.  Na výstavě se tak poprvé vedle van Eycka objeví obrazy Dante Gabriela Rossettiho (1828-1882) , Sira Johna Evereta Millaisa (1829-1896) a Williama Holmana Hunta (1827 -1910) a návštěvníci budou mít možnost podobnost a velikost inspirace holandským malířem sami posoudit.

Podobností však na výstavě najdete víc. Při pohledu do tváře portrétovaného Giovanni Arnolfiniho si zkrátka nemůžete pomoci, vypadá, jako by Vladimíru Putinovi z oka vypadl. Mohou mít ti dva vůbec něco společného?  Kupec Giovanni di Nicolao Arnolfini obchodoval s hedvábím, historickými artefakty a jinými uměleckými předměty. V roce 1422 se například pokusil prodat cenný zlatý límec anglického krále Henriho. Velice zbohatl a v pozdějším věku se usadil v Bruggách, kde ho vévoda Filip III. Dobrý ustanovil svým poradcem. Kromě peněz získal tedy i moc a ten nepříjemný, pohrdavý výraz. Stejně jako Vladimir Putin ani Arnolfini nebyl zřejmě zvlášť oddaným manželem. Slavný dvojportrét se svojí manželkou Constanzou Trentou si totiž nechal od van Eycka namalovat až rok po její smrti.

Zajímavostí, i když jistě nechtěnou, je i fakt, že výstava v London National Gallery začíná jen pár dní před Putinovými 65. narozeninami.

Revue Forum Banner
Kateřina Valentová
Kateřina Valentová
Další články autora