Dvěma ženám byla při umělém oplodnění na klinice Reprofit, kterou vlastní Andrej Babiš, zaměněna embrya. Informoval o tom server Blesk.cz. Případ prošetřuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Podle informací bulvárního deníku se jednalo o chybu jednotlivce, kterou vyšetřují i přímo na brněnské klinice.

„Záměna jako taková je potvrzena. Z toho, co jsme se dosud dozvěděli, vyplývá, že to nebyla systémová chyba, ale chyba jednotlivce,“ řekla ČTK mluvčí SÚKL Lucie Přinesdomová. Kontrola, která má mimo jiné ukázat, jestli takových záměn nebylo více, ještě pokračuje. Proto se podle mluvčí nedá říci, zda a případně jak vysoké sankce klinice, spadající do Babišova fondu Hartenberg, hrozí. SÚKL, který se o chybě dozvěděl v polovině prosince loňského roku, kliniku kontroluje z hlediska dodržování zákona o lidských tkáních a buňkách.

[ctete-foto]66540[/ctete-foto]

Ministerstvo zdravotnictví nechce případ až do ukončení vyšetřování komentovat. „Do doby řádného vyšetření případu nebudeme věc komentovat. Počkáme s komentářem na relevantní údaje o tom, k čemu skutečně došlo a z jakého důvodu,“ mlžila mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.

Dá se očekávat, že páry, kterých se záměna týká a podle Blesku by mohli pocházet s Rakouska, budou muset řešit také právní problémy. Podle občanského zákoníku je totiž matkou dítěte ta žena, která dítě porodila. Vztah biologické matky k dítěti je možné legalizovat cestou osvojení. České právo zatím nijak neupravuje institut náhradního mateřství, kdy zárodečné buňky páru donosí náhradní nepříbuzná matka.

[ctete-foto]62824[/ctete-foto]

Z asistované reprodukce se podle kritiků stal v Česku výnosný byznys. Podniká v něm i právě fond Hartenberg, který spravuje peníze vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše. Oborem podle některých informací protečou ročně až čtyři miliardy korun. Náklady z veřejného zdravotního pojištění dosahují stovek milionů korun.

Ročně se v Česku narodí přes 5000 dětí s pomocí asistované reprodukce, v české populaci jich je již přes 100.000. Další tisíce dětí počatých na českých klinikách žije v zahraničí.

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora