Poslankyně ODS Miroslava Němcová a po ní všichni členové TOP 09 na protest odešli při inauguračním projevu Miloše Zemana z Vladislavského sálu. Prezident totiž opět zopakoval své obvinění, že právě tato strana má ovlivňovat zpravodajství České televize.

Zeman si ve svém inauguračním projevu znovu neodpustil kritiku médií, která nemá rád. Novinářů z vydavatelství Economia, tedy zástupce například Hospodářských novin, Respektu, nebo serveru Aktuálně.cz by podle Zemanových slov neměl brát nikdo vážně. „Novinář, který bere takové peníze (majitelem vydavatelství je Zdeněk Bakala – pozn.redakce), by neměl mít naši úctu a neměli bychom ho brát vážně,“ řekl staronový prezident.

Dalším terčem jeho útoku se stala veřejnoprávní televize, kterou kritizoval za neobjektivnost.“Zpravodajství ČT bylo ovlivněno příchylností k TOP 09, vzhledem k volebním výsledkům budu předpokládat, že se stane vyváženější,“ obvinil veřejnoprávní médium Zeman.

V reakci na jeho nepodložené tvrzení se Miroslava Němcová a zástupci TOP 09 rozhodli Vladislavský sál opustit.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil k tomu řekl: „Projev pana prezidenta mě urazil. Jsem rád, že tu máme nezávislá média, a na ta Zeman v projevu útočil, stejně tak na svobodu slova. Pokud to Zeman dělá, nechci u toho být. Přijel jsem kvůli tomu z Bruselu a mrzí mě to. Miloš Zeman se projevil jako starý dobrý Miloš Zeman.“

Předseda ODS Petr Fiala to zhodnotil: „Byl jsem z toho smutný. Projev plný malicherností a jsem z něj zklamán,“ řekl ČT. „Zvítězila u mě úcta k funkci prezidenta republiky,“ dodal na otázku, proč také neodešel ze sálu.

Při projevu odešel i Marian Jurečka, který Zemanova slova označil za útok na svobodu slova. „Když pan prezident začal útočit na novináře, musel jsem odejít,“ vysvětlil místopředseda KDU-ČSL.

„Doufal jsem, že se prezident oprostí od toho, aby útočil na své domnělé oponenty, a dokonce na veřejnoprávní média. Byl to žlučovitý, pomstychtivý projev. Prezident sliboval, že bude spojovat, ale česká společnost nikdy nebyla tak rozdělená,“ měl po projevu jasno Jan Farský. „Protest kolegů, co odešli, chápu, to bylo na hraně, možná až za hranou,“ dodal předseda poslaneckého klubu STAN s tím, že si projev doposlechl, ale potlesk si od něj nezískal.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora