Europoslanec Tomáš Zdechovský vyzval Evropskou komisi, aby prověřila stomilionovou dotaci pro jednu z firem Andreje Babiše, která patří do holdingu Agrofert. Považuje za naprosto nelogické, aby byly posílány dotace miliardáři.

„Princip dotací je takový, že vyspělejší státy pomáhají těm slabším, aby se jim vyrovnaly. Proti tomu nic nemám. Potřebujeme dobudovat infrastrukturu, dálnice, železnice… Proč ale posíláme dotace miliardáři, druhému nejbohatšímu muži v zemi, který je v době rozhodnutí o vyplacení dotace shodou okolností ministrem financí?“ ptá se Zdechovský.

Ve výzvě napsal: „Pekárna Zelená louka, která je součástí holdingu Agrofert, získala 100 milionů dotaci na novou moderní linku na toastový chléb. Cílem dotované investice je vyrábět zdravější toastové chleby bez konzervantů s delší trvanlivostí. Konkurent United Bakeries přitom s tímto inovativním toastovým chlebem přišel už před osmi lety, kdy začal vyrábět chléb se sníženým obsahem soli a konzervantů. Tuto dotaci navíc odsouhlasila pekárně výběrová komise z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v prosinci 2016, a to v době, kdy byl ministrem financí sám Andrej Babiš. Může Komise říci, zda se bude tímto případem zabývat?“

Společnost Penam z holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše rozjela novou linku na výrobu zdravějšího, inovovaného toastového chleba. Dostala na to evropskou dotaci ve výši 100 milionů korun.

Pekárně dotaci získala z rozhodnutí výběrové komise z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v prosinci 2016.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora