Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček oznámil, že Miloš Zeman promluví na akci „Česká republika není pro každého“. Zeman chce mluvit hlavně o ekonomické diplomacii a zahraniční politice.

Fórum začne na Žofíně hodinu po poledni, jediným řečníkem bude Zeman. „Pan prezident se v projevu bude zabývat vztahy zahraniční politiky a ekonomické diplomacie,“ řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček k Zemanově účasti.

Organizátoři zároveň slibují, že prezident zodpoví dotazy týkající se nejnovějších legislativních kroků a problémů v oblasti ekonomiky, zaměstnanosti, sociální politiky, zdravotnictví nebo školství.

Název fóra Česká republika není pro každého byl podle manažera Žofínských fór Jiřího Vaníčka vybrán na základě vánočního projevu, ve kterém Zeman tuto větu pronesl. Dá se tak očekávat, že se na Slovanském ostrově bude mluvit především o migraci.

„Dnešní (kdysi prestižní) Žofínské fórum nese název „Česká republika není pro každého“. To je hanebnost, která nám dělá ostudu. Není překvapením, že hlavním řečníkem bude pan prezident. Mrzí mě, že generálním partnerem je Škoda Auto. To nemá tak významná a kulturní firma zapotřebí,“ podivil se tomu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Zazní ale pravděpodobně i další oblíbená Zemanova témata, tedy třeba vztahy k Rusku a Číně nebo potřeba podpory ekonomické diplomacie. Podle programu by měl prezident mluvit asi 25 minut a následovat bude hodina na otázky z publika.