Miloš Zeman jistě nepotěšil české zpravodajce. Čínská firma Huawei ve čtvrtek odpoledne ohlásila, že po jednání se Zemanem se rozhodla v ČR investovat 8,3 miliardy. Je to přitom právě telekomunikační gigant Huawei, před kterým Bezpečnostní a informační služba varovala už v roce 2013. Čeští zpravodajci se obávají toho, že Huawei  využívají čínští špioni.

Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách. V některých zemích byla společnost Huawei v minulosti vyloučena z účasti na vládních zakázkách či budování sítí pro přenos citlivých informací, neboť bezpečnostní rizika převažují ekonomické úspory, které tyto společnosti nabízejí. Odborníci rovněž poukazují na to, že obě společnosti ignorují hlášení o chybách ve svých produktech a nepracují na jejich odstraňování. Rovněž upozorňují na možnost, že by v čínském hardware mohly existovat úmyslně vložené chyby (tzv. zadní vrátka), které umožní vzdálenou neautorizovanou manipulaci se zařízením. Zadní vrátka mohou v případě potřeby posloužit k vyřazení komunikační infrastruktury protivníka nebo získání citlivých informací, stojí ve výroční zprávě BIS z roku 2013.

Čeští zpravodajci by měli zbystřit. Podle aktuálních informací chce Huawei rovněž prohloubit partnerství s českým státem u klíčových technologických programů, jako jsou národní broadband (širokopásmové připojení k internetu) a projekty chytrých a bezpečných měst (smart city a safe city).

Česká tisková kancelář uvádí, že obě strany na vzájemných jednáních diskutovaly o problematice kybernetické bezpečnosti a ochraně osobních dat. Prezident Huawei Kuo Pching uvedl, že jde o globální téma, kterému se musejí všechny země světa věnovat společně. Problematika datové bezpečnosti podle něj vyžaduje plnou pozornost každého jednotlivého článku řetězu složeného z vlád a technologických subjektů, jakož i lepší globální spolupráci mezi nimi. Prezident Zeman vyjádřil důvěru v zabezpečení síťových prvků i produktů značky.

S firmou Huawei spolupracují všichni tři tuzemští mobilní operátoři. Odebírají od společnosti telekomunikační vybavení zajišťující například LTE. Huawei je také výrobcem mobilních telefonů, získává stále větší podíl na trhu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Michal Závada
Michal Závada
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora