Svévole hlavy státu se opět může předvést v plné kráse ihned po návratu z cesty do Číny. Není totiž vůbec nemožné, že Zeman bude jako prioritní řešit milost pro Jiřího Kajínka a na odvolání Andreje Babiše z ministerstva financí nebude spěchat. Jak už se ukázalo několikrát, prezident si dělá vše, jak si sám umane, a je mu úplně jedno, zda existují nějaké zvyklosti, a respektování ústavy je pro něj naprostá absurdita.

Jak se ukazuje již několik hodin po návratu Miloše Zemana ze „služební cesty“ do komunistické velmoci, řešení vládní krize nehraje u prezidenta prim. Odvolání Babiše si podle vyjádření Hradu chce nechat pořádně projít hlavou a důkladně ho konzultovat právě s ministrem, který má být, kvůli svým nevysvětleným finančním machinacím, zbaven funkce.

Vzhledem k tomu, že se hovoří o horizontu týdne, je velmi pravděpodobné, že Zeman nejprve vyřeší kauzu, kterou nastartoval těsně před odletem do Číny. Jedná se o milost pro Jiřího Kajínka, muže odsouzeného za dvě vraždy a potenciální volební trumf současného prezidenta.

Od rána se tak novináři snaží zjistit, zda je potřebný dokument již signován a jestli se náhodou po 23 letech nepodívá Kajínek na svobodu již dnes. Celá akce totiž může proběhnout velmi rychle a během dvou hodin by se z vězně odsouzeného na doživotí  mohl stát svobodný člověk.

Jednání Miloše Zemana se nedá s jistotou předpovídat, ale podle toho, jak se neakceptovatelně hlava státu chovala v minulosti, je více než pravděpodobné, že místo řešení vládní krize bude Zeman snažit udělat nejdřív gesto, kterým ukáže svou „velikost“, která je ovšem naopak jeho malostí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora