Svévole hlavy státu se opět může předvést v plné kráse ihned po návratu z cesty do Číny. Není totiž vůbec nemožné, že Zeman bude jako prioritní řešit milost pro Jiřího Kajínka a na odvolání Andreje Babiše z ministerstva financí nebude spěchat. Jak už se ukázalo několikrát, prezident si dělá vše, jak si sám umane, a je mu úplně jedno, zda existují nějaké zvyklosti, a respektování ústavy je pro něj naprostá absurdita.

Jak se ukazuje již několik hodin po návratu Miloše Zemana ze „služební cesty“ do komunistické velmoci, řešení vládní krize nehraje u prezidenta prim. Odvolání Babiše si podle vyjádření Hradu chce nechat pořádně projít hlavou a důkladně ho konzultovat právě s ministrem, který má být, kvůli svým nevysvětleným finančním machinacím, zbaven funkce.

Vzhledem k tomu, že se hovoří o horizontu týdne, je velmi pravděpodobné, že Zeman nejprve vyřeší kauzu, kterou nastartoval těsně před odletem do Číny. Jedná se o milost pro Jiřího Kajínka, muže odsouzeného za dvě vraždy a potenciální volební trumf současného prezidenta.

Od rána se tak novináři snaží zjistit, zda je potřebný dokument již signován a jestli se náhodou po 23 letech nepodívá Kajínek na svobodu již dnes. Celá akce totiž může proběhnout velmi rychle a během dvou hodin by se z vězně odsouzeného na doživotí  mohl stát svobodný člověk.

Jednání Miloše Zemana se nedá s jistotou předpovídat, ale podle toho, jak se neakceptovatelně hlava státu chovala v minulosti, je více než pravděpodobné, že místo řešení vládní krize bude Zeman snažit udělat nejdřív gesto, kterým ukáže svou „velikost“, která je ovšem naopak jeho malostí.

Revue Forum Banner

Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora