Miloš Zeman slíbil Babišovi, že se před hlasováním o důvěře vládě, kterou za pomoci komunistů sestavil majitel hnutí ANO a zoufalí sociální demokraté, přijde promluvit do poslanecké sněmovny. Tak i udělal. Prezident se odmítl vyjadřovat k personálnímu obsazení vlády, protože to je podle něj téma pouze pro hloupé novináře a místo toho pochválil programové prohlášení Babišova kabinetu. Při jeho slovech ze sálu odešli všichni poslanci TOP 09.

Místo varování před nástupem bolševiků zpátky k moci se hlava státu rozhovořila pouze o investičních plánech nové vlády, které by na dalších deset let měla udělat z České republiky hezké místo k žití. Zeman se opětně zasekl třeba na svém oblíbeném vodním koridoru Dunaj-Odra-Labe, nebo na dostavbě jaderných reaktorů, který by určitě rád domluvil pro své ruské přátele.

Kritika prezidenta směřovala jen k jedné věci a tou se stal schodek státního rozpočtu, s nímž v době ekonomického růstu nesouhlasí . Zapomněl však zmínit, že tento padesátimiliardový schodek vzniká především proto, aby Andrej Babiš mohl splnit všechny sliby, které rozdal při svých vládních výjezdech po krajích, kde již v minulých měsících dělal kampaň před komunálními a senátními volbami.

Podle Zemana by se tak mělo šetřit a především napravit chyby, které udělaly bývalé vlády, nikoli ta, kterou „na zkoušku“ pár měsíců vedl jeho mocenský parťák Andrej Babiš. Na jeho vládnutí totiž prezident nevidí nic špatného, což je logické. O většině kroků s ním totiž oligarcha diskutuje a nejdou tak proti přáním hlavy státu, která je evidentně důležitou součástí nově jmenované vlády a do jejího fungování by ráda hovořila i nadále.

Zeman si totiž nechce připustit, že pokud dnešní hlasování o důvěře dopadne pro Babiše pozitivně, nebude už jeho zasahování do panování majitele hnutí ANO vítáno. Svým způsobem tak dnešní zbytečný projev v Miloše Zemana v poslanecké sněmovně může být jeho labutí písní.

Revue Forum Banner
Vilém Besser
Vilém Besser
Redaktor a komentátor deníku FORUM 24
Další články autora