Andrej Babiš táhne dolů Miloše Zemana, Miloš Zeman táhne dolů Andreje Babiše. Je to tak. Naprosto nestandardně se sobotní předávání Českých lvů stalo happeningem proti Zemanovi. Umělci se vyjadřovali kriticky k prezidentovi a především pak k jeho útokům a snahám ovládnout Českou televizi. Na tom pracuje právě s Babišem, Jaromírem Soukupem, Tomio Okamurou a dalšími figurami.

Faktem je, že Babiš a Zeman jsou na cestě dolů a je jen otázkou času a především na odhodlání občanů, jak dlouho ještě České republice budou škodit. Jistě. Několik dní po inauguraci by se mohlo zdát, že toto duo není na cestě dolů, ale v plné síle. Mají hrad i premiérské křeslo. Jenže. Premiérské křeslo v demisi, navíc premiér má na krku vyšetřování kvůli dotačnímu podvodu. EU už dospěla k tomu, že kradl. V EU ho neberou. Pro vládu nemá podporu. Naštval si už i komunisty. A prezident? S každým jeho veřejným vystoupením jsou vážnější pochyby, zda je schopen fyzicky a psychicky zvládat úřad prezidenta. Západní spojenci ho neberou jako důvěryhodného partnera. Paktuje se s Rusy a Číňany. Pro oba jsou jejich pozice dlouhodobě neudržitelné. Protože, co je nejdůležitější: Oba začali vadit občanům.

Před necelým týdnem proti nim demonstrovaly desetitisíce lidí po celé zemi. Na tento týden je naplánována další velká demonstrace na Václavském náměstí. Do stávky jdou kvůli nim i studenti středních a vysokých škol. Pod petici za odstoupení Babiše se podepisuje zhruba deset tisíc lidí denně. Aktivisté a iniciativy se scházejí v divadle a řeší, co dál s „hnutím odporu“. A čerstvě se jasně vyjádřili i umělci. Nejen, že se jich desítky podepsaly pod výzvu k odstoupení pro Babiše, téměř všichni z těch, kteří se včera objevili na pódiu při předávání cen Český lev, kritizovali Miloše Zemana. Vadí jim jeho útoky na ČT a svobodnou žurnalistiku.

Už je toho moc. Tohle Babiš se Zemanem a jejich Prchalové a Mynářové těžko zvládnou. To, čeho se politici jejich druhu nejvíce obávají, jsou naštvaní občané v ulicích. A přesně to se jim přihodilo. Protesty už nejsou jen na Václaváku. Jsou ve všech velkých městech, na internetu a především, v televizi. Babiš a Zeman jsou na skluzavce dolů. Ale škrábají se nahoru, aby nesjeli. Každý, kdo není spokojen s tím, kam naši republiku dostali a kam ji kormidlují, teď musí udělat něco pro to, aby zmizeli. Jít na demonstraci. Podepsat se pod výzvu. Připojit se ke stávce. Oslovovat lidi kolem sebe.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Štěpán Malát
Štěpán Malát
Další články autora