Nemusíme podezírat Miloše Zemana z toho, že by chtěl britskou královnu Alžbětu II. urazit nebo během audience mermomocí způsobit ostudu. Určitě měl tentokrát dobrou vůli. Ale jeho zvláštní povaha mu neumožňuje se udržet.

Během setkání s královnou pronesl nejméně dva trapné výroky. K těmto dvěma se totiž na tiskové konferenci přiznal a nevíme, zda se přiznal ke všemu.

Tou první trapností byla Zemanova poznámka o tom, že s taktem sobě vlastním pomlčí o mnichovském diktátu v roce 1938, kdy západní mocnosti Hitlerovi umožnily rozbít Československo. Kromě toho, že Alžbětě II. bylo právě dvanáct let, tuto chybu Británie dávno uznala a konkrétně Londýn kataklyzma války s nacistickým Německem odnesl na rozdíl od Prahy v naprosto děsivé míře.

Druhou nesmyslnou trapností Miloše Zemana bylo sdělení královně, že jejím 11. premiérem bude zřejmě Boris Johnson. Tím se nejen nepřijatelně vměšuje do vnitropolitické situace země, kterou navštívil, ale ještě urazil současnou předsedkyni vlády Theresu Mayovou. To nemůže být královně Alžbětě II. v žádném případě příjemné.

Pro Zemana je typické, že své trapnosti prezentuje se samolibým úsměvem, jako by nám právě dokázal, že je ryzí génius. Britští panovníci jsou v novodobých dějinách zvyklí na to, že je občas navštíví náčelník odkudsi z pralesa, který má přitom pocit nesmírné velikosti.

Pro úplnost je třeba dodat, že následné vyznamenání skupiny veteránů druhé světové války patřilo k těm důstojnějším chvílím návštěvy českého prezidenta ve Spojeném království.

Pavel Safr Twitter Banner

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora