Podle českého prezidenta Miloše Zemana spojenci jednali v Sýrii protiprávně. Přesvědčoval o tom i Babiše. Zeman v rozhovoru na rozhlasové stanici Frekvence 1 označil nálet za kovbojskou akci. Podle něj brání návratu uprchlíků do Sýrie, který už začíná.

Útok proti jakékoli zemi může být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN prohlásil dnes Zeman. Reagoval tak na sobotní nálet USA, Británie a Francie na syrské cíle po použití chemických zbraní v zemi. Uvedl také, že první reakce premiéra Andreje Babiše (ANO) na nálet byla krátkozraká. Babiš v sobotu uvedl, že spojenecký zásah byl nevyhnutelný. Dnes po schůzce se Zemanem řekl, že nálet nic neřeší.

Podle českého prezidenta Západ „rozvrtal“ Blízký východ. Zmínil invazi do Iráku a do Libye. Podle něj zasahování do Sýrie znamená třetí opakování stejné chyby.

Je zřetelné, že Zemanovi nevadí, když vojenské akce v Sýrii pořádá Rusko, ale vadí mu, když tam zasahují Spojené státy. Přitom Rusko chrání agresivní režim syrského prezidenta Assada. Není přitom pochybnost o tom, že to jsou právě vládní syrská vojska, která opakovaně používají chemické zbraně proti vlastnímu obyvatelstvu. Poslední útok chemickými zbraněmi, při němž umírali v Dumě i malé děti, potvrdila vedle západních zpravodajských služeb i Světová zdravotnická organizace.

Miloši Zemanovi tedy více záleží na vztazích s Ruskem než na tom, aby Assad nevraždil děti.

Za naprostou a nemístnou koninu je třeba označit Zemanovo tvrzení, že spojenecký útok brání uprchlíkům, aby se vrátili z Evropy do Sýrie. Je to přesně naopak. Uprchlíci utíkají před vražděním a chemickými zbraněmi, a nikoli před chirurgicky přesnými zásahy spojenců proti skladům chemických zbraní.

Revue Forum Banner
Pavel Šafr
Pavel Šafr
Šéfredaktor deníku FORUM 24
Další články autora