Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne přijal na zámku v Lánech premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Jednali spolu o vývoji kolem sestavování vlády a zjevně i o postoji vlády ke spojeneckému útoku v Sýrii.

Babiš po setkání před novináři žertoval, že se jen prochází v parku. Jako by ani nechtěl nic sdělit. Pak oznámil, že hnutí ANO chce mít do příštího pátku dohodu o nové vládě. Zjevně tak reaguje na tlak prezidenta Miloše Zemana, aby již jednání uzavřel. Zdá se, že Babiš dostal nůž na krk a musí dojednat vládu do týdne.

Ke spojeneckému útoku v Sýrii zaujal Babiš po jednání se Zemanem podstatně zdrženlivější postoj, než jaký projevil v sobotu na svém twitterovém účtu. Babiš v podstatě zařadil ve svém prozápadním kurzu zpátečku, a to jak kvůli prezidentovi, tak i kvůli tomu, že se hnutí ANO uchází o podporu komunistické strany.

Z Babišova sdělení konkrétního termínu, do kdy chce mít hotovou dohodu o rezortech, vyplývá, že dostal od Zemana požadavek na urychlené dosažení dohody. Pravděpodobně i nůž na krk, protože Zeman stále ještě může pověřit sestavováním vlády jiného politika.

„Budeme určitě, aspoň z naší strany, spěchat. Potřebujeme mít do příštího pátku nějakou jasnou předběžnou dohodu. Máme zájem, aby co nejdřív vznikla nějaká jasná dohoda o příští vládě,“ řekl Babiš. Vyjednavači ANO a ČSSD se znovu sejdou v pondělí, sociální demokraté dávali už předem najevo, že počkají na nabídku ANO a teprve poté se rozhodnou, zda budou v rozhovorech pokračovat. V pátek bude jednat předsednictvo ČSSD, které by se mělo záležitostí také zabývat.

Babiš uvedl, že ANO už při předchozích jednáních nabídlo ČSSD ministerstva práce a zahraničí. Neupřesnil, zda by sociálním demokratům přepustil ministerstvo vnitra nebo by byl ochoten jednat o společném nestranickém kandidátovi pro vedení tohoto resortu. Na obsazení ministerstva vnitra přitom zkrachovala předchozí jednání mezi ANO a ČSSD. Sociální demokraté ho požadovali jako garanci toho, že bude zachováno nezávislé vyšetřování případu financování farmy Čapí hnízdo, kvůli němuž Babiš čelí trestnímu stíhání. ANO s tím nesouhlasilo.

Zeman po neúspěchu předchozích rozhovorů mezi ANO a ČSSD doporučoval Babišovi, aby se obrátil na SPD a KSČM. Výbor hnutí ANO to ale odmítl. Podle Babiše někteří poslanci řekli, že mají s podporou od SPD zásadní problém, tuto informaci nyní tlumočil Zemanovi. Prezident podle něj vzal novou situaci na vědomí a uvedl, že zodpovědnost za vyjednávání o vládě nese Babiš, který je jednáním o sestavení kabinetu pověřen.

Vyjednavači ANO a ČSSD se k dalším rozhovorům sejdou v pondělí večer. Sociální demokraté čekají, s čím ANO přijde, potom se rozhodnou, zda budou v jednání o vládě pokračovat. První vyjednávání mezi oběma uskupeními dospěla v programu prakticky ke kompletní dohodě, zkrachovala ale na personáliích. ČSSD vadila účast trestně stíhaného Babiše ve vládě, ANO od jeho nominace odmítlo ustoupit a nesouhlasilo ani s tím, že by jako garanci nezávislého vyšetřování přenechalo sociálním demokratům ministerstvo vnitra.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner