
Jie Ťien-ming s Milošem Zemanem. FOTO: czech.cri.cn
FOTO: czech.cri.cn
V pondělí 19. března 2018 vydala Kancelář prezidenta republiky prohlášení, kterým komentuje dle prezidenta Zemana uspokojivý výsledek pracovní cesty kancléře Mynáře a poradce Nejedlého do Číny. Následně se o tři dny později k celé „kauze“ v rozhovoru pro Mf DNES vyjádřil i sám prezident. A světe div se, opět spokojen a s obdivem.
Situace kolem CEFC se podle zcela důvěryhodných zdrojů přímo z Číny vyvíjí diametrálně odlišně od verze, kterou patrně ve státním zájmu odprezentovala hradní delegace svému pánovi a kterou se včera prezident veřejně před médii sebejistě chlubil. Miloš Zeman utvrzoval veřejnost o tom, že na údajně kvalitních vztazích mezi Čínou a Českem se nic nemění, naopak že obchodní a investiční spolupráce mezi oběma zeměmi zejména a téměř exkluzivně bude nadále probíhat prostřednictvím evropské afilace CEFC China.
Velmi podobné závěry prezentuje právě i vedení samotné CEFC Europe, které podporuje zprávou o vstupu nového silného čínského partnera do své akcionářské struktury a slibuje zachování všech akvizic v Čechách a dynamický rozvoj dalších „obřích“ investic.
Pokud by vše bylo skutečně tak, jak prezident a jeho muži tvrdí, měli bychom všichni neskrývanou radost a byli bychom na spolupráci s Číňany a tím i na svého prezidenta jistě hrdí.
Jenomže signály z důvěryhodných a vysokých míst přímo z Číny hovoří o pravém opaku.
Existují informace o tom, že vztahy mezi oběma zeměmi se jednostranně během posledních dvou měsíců významně zhoršily, pokud se tedy ještě o nějakých „rovných“ vztazích dá vůbec uvažovat. Tažení čínského politbyra proti korupci dostalo na přelomu ledna a února tohoto roku vážnou ránu tím, že v rámci gigantické obchodní operace při nákupu podílu v ruské rafinérské společnosti Rosněft došlo ze strany zástupců CEFC Energy s největší pravděpodobností k závažnému korupčnímu jednání, které také vedlo k zatčení managera Jie Ťien-minga, ztrátě finanční částky ve výši téměř miliardy USD pro čínskou stranu a k zahájení procesu „zestátnění“ celé struktury koncernu CEFC včetně pražské expozitury pro Evropu.
Podle státní investiční agentury dohlížející nad čínskými investicemi v Evropě, SINO EUROPE INTERNATIONAL HOLDING, člena SINO GROUP se sídlem v Hong Kongu, se v posledních týdnech stala Česká republika a zejména její prezident Miloš Zeman zcela opodstatněnými terči pro demonstraci síly a odhodlání při boji s korupcí a nezákonným vývozem investic mimo území Číny.
Podle jednoho zdroje naprosto diletantský a nediplomatický přístup ke kauze CEFC ze strany především Miloše Zemana ale současně i vlády České republiky způsobil to, že pekingské vedení nemusí pro prezentování svého protikorupčního programu dramaticky a s nejistým výsledkem vystoupit proti Ruské federaci (s ohledem na „korupční průšvih“ CEFC s Rosněftem), ale může bez rizika využít zcela nepochopitelné liknavosti a nezodpovědnosti Zemana k tomu, aby jej veřejně prohlásilo společně s celou Českou republikou za nepřítele a spolupachatele při nezákonných operacích s čínským státním kapitálem.
Zároveň je prý faktem, že čínským investicím v České republice je na velmi dlouho, pokud ne navždy odzvoněno. Pekingské politbyro údajně deleguje dvě agentury k akcionářskému vstupu jak do domácích CEFC China, tak i CEFC Energy tak, aby nakonec stát získal majoritu a tím i rozhodovací právo k ovládání všech stávajících investičních akvizic.
Podobný osud tedy zřejmě velmi brzy postihne i pražskou CEFC Europe, kde by měl být obsazen balík 49 % akcií další státní agenturou z Hong Kongu, která by ovšem neměla nic investovat, pouze by měla plnit roli jakéhosi „kuratelního“ dozoru nad tím, jak se CEFC Europe vypořádá se svými věřiteli a dále jak rozprodá velkou část svého, byť zástavami zatíženého majetku. Zcela otevřeně se již hovoří o tom, že čínský stát nebude mít zájem vlastnit, provozovat a podporovat akvizice z oblasti sportu, médií, developmentu a cestovního ruchu. To by ovšem tedy znamenalo, že by tento zásadní obrat postihl fotbalovou Slavii a k prodeji by byly obchodní a komerční nemovitosti včetně Florentina, hotelů, Živnobanky a Martinického paláce.
Podle SINO GROUP se tedy zřejmě nenaplní včerejší tvrzení Miloše Zemana, naopak postup Pekingu dává zcela jiné jistoty, jistoty toho, že pozice České republiky, její vlády, prezidenta a národa se zřejmě na 100 % ocitá v kategorii „nežádoucí“.
Mynář s Nejedlým v Číně – pracovní cesta, nebo fiktivní simulace „státní návštěvy“?
Podle hong-kongského zdroje v uplynulém týdnu v žádné provincii ani samostatném subprovinčním městě v Číně neproběhlo žádné oficiální jednání mezi zástupci čínské samosprávy a administrativy s kýmkoliv z České republiky, generálního konzula ČR v Šanghaji pana Krpáče nevyjímaje. Nikde nebyl dohledán žádný záznam o přípravě, natož konání takového oficiálního jednání či setkání, nebylo vystaveno ani podepsáno žádné komuniké.
S kým tedy Mynář s Nejedlým v Číně jednali a odkud získali tak „zaručené“ informace, se nepodařilo v Číně ani tak významné instituci, která spravuje státní projekty, zjistit. Ve srovnání s tím, co se naopak zjistit podařilo, se tvrzení „hradní“ delegace jeví jako velmi málo pravděpodobná. Věříme však, že KPR je zcela jistě schopna listinnými důkazy finální veřejná tvrzení Miloše Zemana doložit a potvrdit.
Politické a diplomatické selhání prezidenta a vlády – bezpečnostní riziko pro stát a pro národ?
Jak se tedy celá situace vybarvuje, nastává i prostor k úvaze nad tím, kdo a jak co podcenil a co se dalo udělat dřív a lépe.
Jednoznačně hlavní roli ve vztahu k Pekingem „k úpadku odsouzené“ CEFC sehrává již třetím rokem Miloš Zeman a pokud bychom tvrzení zdroje považovali za jediná pravdivá, je tedy i viníkem všech rizik, která jak ekonomicky, tak především politicky a diplomaticky republice hrozí.
Nebyl by v tom případě ovšem viníkem jediným, ať je pravda kdekoliv, jednoznačně fatálně pochybili předseda vlády a ministr zahraničí, kteří měli minimálně dva týdny na to, aby stát zaujal k celé kauze jakékoliv, ale především jasné stanovisko. Naše politická reprezentace se však po vzoru prezidenta distancovala od odpovědnosti a od svých standardních povinností v rámci zahraniční politiky.
Přesto všechno, pokud se všechny logické a celkem pochopitelné prognózy naplní, pak pod Českou republiku v mnoho ohledech poškozujícím skandálem bude podepsán tak jako tak jen jediný viník: Ing. Miloš Zeman.
Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!