Miloši Zemanovi se útvar na ministerstvu vnitra, který má odhalovat dezinformace, nelíbí a dal to znovu najevo. Není se čemu divit. Pokud budou odhaleny nějaké dezinformace, budou především ruské a Zeman je velký přítel Vladimira Putina a lidí z jeho okolí a nikterak nevadí, že jde o samé činovníky bývalého KGB. Ostatně Zeman sám má k pravdě dosti volný vztah. Zatím si nikdo netroufl zřídit útvar na odhalování zemanovských lží. Bylo by to ale asi i zbytečné, protože na to by stačil středně znalý laik. Sbírky Zemanových lží, nepravd a polopravd už stejně vesele kolují médii. Dopad to ovšem na jeho věřící nemá žádný.

Podle Zemana úředníci ministerstva vnitra nejsou schopni odhalit skutečné dezinformace a někteří z nich jsou podle prezidenta ideově zaujatí. Co si Zeman myslí, tlumočil po úterní schůzce s ministrem vnitra Milanem Chovancem mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Zeman na setkání s Chovancem vznik útvaru proti dezinformačním kampaním znovu kritizoval. Podle něj nikdo nemá „monopol na pravdu“. Odhalování skutečných dezinformačních kampaní prý navíc vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což patnácti úředníkům ministerstva vnitra chybí.

Zeman používá dost laciný trik. Nejde k věci, ale krouží kolem a používá pomocné argumenty. Nemluví o tom, zda třeba ruské (nebo čínské) dezinformace existují. Vezme to rovnou ad hominem a nelíbí se mu lidé, kteří tu práci dělají, přičemž ovšem můžeme právem pochybovat, že kohokoli z nich zná a je schopen posoudit jejich kompetenci. Sám ovšem velkou kompetenci ohledně zacházení s informacemi nemá, což je dáno tím, že se spoléhá na svou chatrnou paměť, vymýšlí si cokoliv včetně statistických čísel a vědomě manipuluje a je mu dokonce jedno, že bude brzo odhalen. Hlavně že zapůsobil v daný okamžik.

Jako část za celek může sloužit třeba Zemanova věta v jeho vánočním poselství, kde tvrdil: „Jistě víte, že náš nejúspěšnější podnik Škoda Auto vyváží nejvíce svých automobilů právě do Číny, ale je méně známé, že Čína je největším zahraničním investorem v sousedním Německu, a bylo by hloupé, abychom i my nevyužívali obdobných příležitostí.“

Jenomže jak ukazují údaje Bundesbanky, není to pravda. Jak upozornilo třeba Echo24 a další, Čína v roce 2014 (poslední dostupná data) investovala v Německu celkem 1,568 miliardy eur. Jenže třeba Dánové v Německu v roce 2014 investovali 5,378 miliardy eur, Švýcaři 28,713 miliardy eur a Britové 37,928 miliardy eur. Česká republika v Německu v roce 2014 investovala 796 milionů eur (tedy asi jen o polovinu méně než velká Čína). Pak hned vypadá Zemanovo tvrzení jinak, že? Možná Zeman někde zaslechl (často něco zaslechne a rád to použije), že podle německé Obchodní a investiční agentury (GTAI) je „Německo největším světovým příjemcem čínských investic“. Jenomže to je něco jiného. Německo je největším příjemcem čínských investic, ale 56 procent investic v této zemi pochází ze zemí Evropské unie, 21 procent ze Severní Ameriky a 10 procent z celé Asie.

Ale co na tom, v projevu už to zaznělo, lidem se to dostane do hlav a na nějaké jemné rozlišování už nedojde. Takže až zase dojde na mávání tibetskými vlajkami, část lidu se vyděsí, že přijdeme o ohromné čínské peníze a zchudneme kvůli tomu. A o to přece jde.

Na jaké zdroje se Zeman při posuzování propagandy spoléhá, už jsme ostatně viděli na příkladu Ukrajiny. V září 2014 třeba Zeman prohlásil: „Zatím nebylo prokázáno, že na Ukrajině je ruská invazní armáda, a já beru vážně prohlášení ministra zahraničí Lavrova, že tam žádní ruští vojáci nejsou.“

Tak dlouho bral Zeman vážně Lavrova, až ho zradil sám Putin. Ten na business fóru v Moskvě řekl o dva roky později: „Nebyli jsme to my, kdo vedl státní převrat na Ukrajině. Potom jsme ale byli nuceni, a to musím zdůraznit, nuceni bránit rusky mluvící obyvatelstvo Donbasu, nuceni odpovědět na úsilí lidí na Krymu navrátit se do Ruské federace.“ Do té doby se vedla řeč jen o vojácích na dovolené. Že je člověk, který jede do cizí země a po někom tam střílí, ač s tou zemí ta jeho není ve válečném stavu, zločinec, to už je drobnost, kterou se nikdo v Rusku nezabývá.

Je jasné, že Zemanovi se nějaké odhalování dezinformací nemůže líbit. Odhalí se totiž při tom i ty jeho lži a potom lži a propaganda těch, s kterými se tak pilně přátelí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora