V pátek 1. září večer zemřel herec Vladimír Brabec, který byl znám jako představitel majora Zemana. Bylo mu 83 let. O jeho skonu podala na sociálních sítích Brabcova vnučka, malířka Léna Brauner.

„1. 9. 2017 večer ukončil svou životní pouť Vladimír Brabec. Vzpomeňte si na společně prožité chvíle. Popřejte svobodu a mír jeho duši. Děkujeme všem, kteří v posledních letech pomohli svou přítomností nebo myšlenkou. Rodina Brabcova,“ stojí ve stručném oznámení na Facebooku a Instagramu Lény Brauner, které doprovází archivní fotografie Brabce z jeviště.

Zprávu uvedl server Lidovky.cz.

Brabec se narodil roku 1934, ve svých 21 letech si vzal Naděždu Znamínkovou, která zemřela v loňském roce.

Dlouhodobě měl zdravotní problémy. První infarkt jej postihl v roce 1975 během představení Cyrana v Národním divadle, kde působil od roku 1959.

Byl uznávaným divadelním i filmovým hercem. Ve filmu zahrál poprvé ve čtrnácti letech ve filmu Křížová trojka (1948). Za studií hrál role mladých mužů ve filmech Revoluční rok 1848 (1949) a Velké dobrodružství (1952). Následovaly malé role výsadkářů a vojáků (Návštěva z oblak, Vina Vladimíra Olmera, Váhavý střelec, Probuzení, Ztracená stopa a Zářijové noci).

Vynikal především na divadle. K větším rolím ve filmu patřil například František Adam z Valdštejna ve filmu Poslední růže od Casanovy (1966) a role výpravčího Kordy v dětském filmu Kapitán Korda (1970), kancléře císaře Rudolfa II. v historické komedii Svatby pana Voka (1970) a vévody z Orléansu ve filmu Tajemství velkého vypravěče.

Jeho nejznámější rolí se však stala postava majora Zemana v prorežimním televizním seriálu 30 případů majora Zemana. Sám nebyl členem komunistické strany.

V rozhovoru pro server iDnes.cz v roce 1999 odpověděl na otázku, proč roli přijal: „Protože jsem herec a ten chce hrát!… Do ruky jsem dostal scénáře tří dobrých detektivek. Proto jsem řekl své ano. Teprve mnohem později vznikla idea seriálu o třiceti dílech. Bylo to v době, kdy jsem se léčil po infarktu, a to neříkám jako výmluvu… Všichni herci, kteří na seriálu pracovali, věděli, co je čeká. V prvních deseti příbězích (léta 1945 až 1955) se přece nedalo čekat, že role policie v seriálu bude neutrální. Vždyť policie v každé detektivce je nějakým způsobem politicky zaměřená. Já osobně jsem cítil, že když už jsem se jednou rozhodl Jana Zemana hrát, tak z toho nemůžu vystoupit. Nejen já, ale nikdo z mých tehdejších kolegů neměl sílu stát se hereckým Janem Husem.“

V roce 1980 získal Brabec titul zasloužilý umělec, roku 1998 Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v oblasti dabingu.

V posledních letech účinkoval v muzikálech pražského divadla Broadway Kleopatra a Tři mušketýři.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora