V izraelském Tel Avivu zemřel ve věku 89 let vojenský letec z dob počátku izraelského státu Hugo Marom. Narodil se v Brně. Byl jedním z dětí, které odjely Československa okupovaného nacisty ve vlacích vypravených Nicholasem Wintonem. O jeho úmrtí dnes informovala Česká televize a na svém twitterovém účtu také ministryně obrany Karla Šlechtová.

Hugo Marom pocházel ze starobylého rodu Meislů. Jako jedno z Wintonových dětí odcestoval v červenci 1939 do Anglie. Po válce se vrátil do Československa, kde odmaturoval. V roce 1948 se přihlásil jako dobrovolník do izraelské armády a v Olomouci absolvoval výcvik izraelského letectva.

Marom v roce 1949 odešel do své nové vlasti, kde se jako stíhací pilot účastnil izraelsko-arabských válek. V šedesátých letech odešel do civilu a později založil firmu na stavbu a projektování letišť.

Kontakty s rodnou zemí Marom nepřerušil. V roce 2010 mu tehdejší ministr zahraniční Karel Schwarzenberg předal ocenění Gratias Agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě. V roce 2015 se zúčastnil vzpomínkové akce v Hradci Králové, o rok později pak setkání letců po 70 letech v Olomouci. Přišel také s nápadem na vytvoření památníku věnovaného rodičům Wintonových dětí, který byl loni odhalen na Hlavním nádraží v Praze.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner