Kontrolní výbor Evropského parlamentu měl v úterý na programu několik důležitých kauz. Jednou z nich byl dotační podvod v kauze Čapí hnízdo českého premiéra v demisi Andreje Babiše. Celé jednání můžete sledovat přímo na webu deníku FORUM 24.

K čemu v Evropském parlamentu dnes došlo, popsal europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Na začátku bodu generální ředitel DG Regio jednozačně sdělil postup ve věci a řekl, že poté, co OLAF sdělil výsledek vyšetřování, bylo ČR doporučené vynětí projektu Čapí hnízdo z financování. Projekt nesplňoval podmínky, protože se nejednalo o SME, ale o součást firmy Agrofert. Tzn., že Komise došla na základě zprávy OLAF, že to byl podvod a dnes to poprvé oficiálně sdělila. Proto Česká republika projekt stáhla ze žádostí o proplacení. A to nic nemění na skutkovém stavu. Ve zprávě OLAF je jasně napsáno, že posuzovatelé řekli, že mají pochybnosti o tom, že projekt bude rentabilní nebo upozorňují na to, že v dokumentaci je čestné prohlášení podepsané dvěma lidmi, že se jedná o malou SME. Jasné důkazy o tom, že projekt byl od počátku udělaný s tím, že měl vyhovovat podmínkám podpory, tedy šlo o podvodné jednání,“ píše Zdechovský.

Zásadném sdělením je ale také to, že došlo k prozkoumání i dalších projektů, u nichž ovšem Komise k žádným podobným závěrům nedošla. „Komise také řekla, že prozkoumala dalších náhodných 33 projektů a nenašla pochybení. To je velmi důležité. Premiér tak nemůže už nadále říkat, že to takto dělali všichni. Nedělali. A je to další kamínek kdo mozaiky zvané Projekt Čapí hnízdo. Určitě se k tomu vrátím v dalších ze svých blogů,“ sdělil Zdechovský.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora