Šéf SPD Tomio Okamura už se včera viděl ve vládě. Podpořil jej prezident Miloš Zeman a zdálo se, že je jasno. Jenomže není. A tak dal v poslanecké sněmovně politik najevo své zklamání.

„To, že se ANO rozhodlo vrátit se k jednání s provařenou ČSSD, mě neuvěřitelně nemile překvapilo a myslím, že to nemile překvapilo i pana prezidenta,“ řekl Okamura novinářům ve sněmovně.

„ČSSD je stranou, která vždycky naslibovala a nikdy nesplnila. Má za sebou celou řadu stále nedořešených skandálů a podle našeho názoru není schopna garantovat hlasy patnácti poslanců, proto taková vláda nebude stabilní,“ uvedl.

Okamura ve čtvrtek hovořil v Lánech se Zemanem, který předtím po krachu jednání ANO s ČSSD doporučil Babišovi jednat s SPD. „To, že se ANO rozhodlo pro ČSSD, mě neuvěřitelně nemile překvapilo. Překvapen musí být i pan prezident. Nebudu mluvit za něj, ale včera (ve čtvrtek) jsem s ním seděl téměř dvě hodiny a je to určitě novinka, kterou podle mě také netušil,“ prohlásil šéf SPD.

Možnou spolupráci ANO s ČSSD nepovažuje Okamura za dobré řešení pro Česko. „Pro ČR je lepší, aby se na vládě podílely strany se silnějším mandátem,“ řekl. Okamura ČSSD ostře kritizuje a tvrdí, že nedrží slovo a není schopna garantovat hlasy všech svých poslanců.

Plnou odpovědnost za tvorbu vlády má však Babiš, uvedl Okamura. „Za tím (rozhodnutím jednat s ČSSD místo SPD) vidím také to, což je zajisté legitimní, že se Andrej Babiš snaží, aby měl co nejslabšího partnera. U ČSSD vidíme, že jsou servilní, nikdy nesplnili, co slíbili. Z hlediska vítěze voleb to může být výhodnější – čím servilnější a slabší partner, tím má jako vítěz voleb větší pole působnosti,“ konstatoval Okamura.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner