Premiér v demisi Andrej Babiš v minulosti ostře kritizoval postup předchozích vlád při najímání poradců spojených s politickými stranami. Dnes vychází najevo, že jeho ministři činí totéž, a zaměstnávají dokonce i vysoce postavené manažery Agrofertu. Premiér řeší situaci až poté, co byla medializována, ale i jeho tým vyvolává otazníky.

„Nejsme jako politici,“ prohlašuje šéf hnutí ANO, který chce řídit stát jako firmu. Jeho ideální představou je proto monokratické řízení jednobarevné vlády. Pružně, efektivně, aby se nemusel s nikým dohadovat. Pokud by však řídil Agrofert jako svoji vládu, byl by už zřejmě na pokraji bankrotu.

Nejenže pro ni za pět měsíců nedokázal zajistit důvěru sněmovny, což kuriózně neshledává jako velký problém. Žádná stabilní a oficiálně deklarovaná většinová koalice se ale zatím ani nerýsuje. Zvláště poté, co kvůli jeho podezřelé snaze udržet vnitro za každou cenu zkrachovala jednání s ČSSD.

Mýtus efektivní firemní vlády

Mýtus efektivní firemní vlády se vytrácí i v souvislostech o patro níž. Trestně stíhaný premiér, který má sám dost svých starostí včetně kontroly situace v jeho do svěřeneckého fondu dočasně odloženém mamutím holdingu, jistě nemůže vědět o všem, co se děje v jeho resortech.

Jedině tak se může stát, že se dozvídá až z médií, že například ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner připravil dodatek k memorandu se společností EPH, týkající se předvolební pseudokauzy lithium, který rozzuřil potenciální partnery z KSČM. Nebo o iniciativě ministra dopravy Dana Ťoka, který uvažoval o drastickém zdanění starších aut, k čemuž si už nechal zpracovat odbornou analýzu. Babiš musel v obou případech hasit požár a důrazně zakročit.

Poradci ze zlata

Podobná situace je kolem externích poradců členů vlády, jež se premiérovi vzhledem k jeho veřejným proklamacím, že se jeho odborníci budou chovat jinak, vymkla z rukou. O tom svědčí jeho rozlícená reakce na informace, které zveřejnil deník Mladá fronta DNES (5. 4. 2018, „Poradci ze zlata“). Někteří ministři zaměstnávají jako poradce lidi blízké hnutí ANO, Agrofertu, nebo svoje příbuzné.

Bývalá známá moderátorka Mirka Čejková, s níž uzavřel lukrativní externí smlouvu za 181 tisíc korun měsíčně ministr zemědělství Jiří Milek, je jen mediálně atraktivní špičkou ledovce. Milek argumentoval tím, že tak musel obejít služební zákon, schválený ovšem i hnutím ANO. Nejde jen o výši odměny Čejkové, přesahující plat samotného ministra, ale i o Babišem tolik vzývanou efektivitu. Pokud šlo o zlepšování mediálního obrazu dosud neviditelného ministra na veřejnosti, žádné velké pokroky za těch několik měsíců neučinil. V některých případech to ostatně kvůli osobnostnímu ustrojení ani není možné.

Odborník z Babišova Unilesu

V zákrytu veřejně známé osobnosti však neprávem zůstala řada jiných poradců, kteří sice nemají takové příjmy, ale jejich angažmá rovněž zaslouží pozornost. A to i na úřadu vlády, kde Andrej Babiš v reakci na tyto zprávy zveřejnil odměny svých poradců. Ovšem ve výši příjmů hlavní problém nevězí, často jsou ostatně jen symbolické.

Mnohem zajímavější postavou vládního poradce, shodou okolností rovněž u ministra zemědělství Jiřího Milka, je Petr Jelínek, současně výkonný ředitel firmy Uniles z holdingu Agrofert. Ta v poslední době nápadně často vyhrává miliardové tendry na těžbu dřeva, vypisované státním podnikem Lesy ČR, spadajícím pod Milkův resort.

Babišův ministr, sám spolumajitel obřího zemědělského a potravinářského koncernu Úsovsko, argumentuje tím, že si Jelínka najal kvůli jeho předsednictví v nejsilnější nevládní lesnické organizaci Asociace lesnických a dřevozpracujících firem. „On, stejně jako ostatní poradci, jsou členy či šéfy nějakých organizací. Využíváme jejich odborný názor a střet zájmu v tom nevidím,“ uvedl Milek, který tak bezděky přiznal masivní lobbistický vliv ve svém resortu.

Vůbec mu nepřipadá divné, že zaměstnal ředitele firmy, která za poslední čtyři roky – tedy v době Babišova působení ve vládě – zdvojnásobila objem dlouhodobých státních zakázek. Pevně se tak usadila v čele pelotonu domácích společností zpracovávajících dřevo.

Babiš Milkovi přikázal, aby v obou případech – Čejkové a Jelínka – ukončil spolupráci. Vyjádřil nad přístupem ministra zemědělství překvapení a ředitele jedné ze svých nejúspěšnějších firem poslední doby, Unilesu, prý nezná.

Enkláva hnutí ANO

Mladá fronta DNES dále zjistila, že ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová zaměstnává několik poradců, kteří se dříve angažovali pro hnutí ANO. Mezi ně patří jeho bývalá mluvčí Radka Nastoupilová nebo bývalá hlavní manažerka Erika Duchanová. Ministryni radí i bývalý krajský zastupitel za hnutí ANO Miloslav Zeman, který neúspěšně kandidoval na plzeňského hejtmana, a Martin Zuštík, zastupitel za hnutí ANO v Moravskoslezském kraji.

S problémy jiného typu se potýká ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová. Její poradkyní je i její blízká příbuzná Jana Zdráhalová, přičemž funkci ředitelky jejího kabinetu zastává její dcera Pavla Zdráhalová.

Andrej Babiš si v reakci na tato zjištění v tomto směru vyžádal informace od všech ministrů a Mladé frontě DNES zaslal seznam vlastních poradců i s odměnami. Pozoruhodné je, že se mezi nacházejí tři bývalí členové Zemanovy (Rusnokovy) vlády, exministři zdravotnictví Martin Holcát, práce a sociálních věcí František Koníček a zemědělství Miroslav Toman.

Že by úlitba prezidentovi, podobně jako instalace Radka Augustina ze Strany práv občanů Zemanovci do pozice vedoucího úřadu vlády přímo z analytického oddělení Hradu?

Lobbista za potravinářský průmysl

O jménech posledních dvou členů vlády Jiřího Rusnoka se spekulovalo v souvislosti s uvažovanou obměnou Babišova kabinetu. Koníček je jedním z adeptů na ministra průmyslu obchodu místo Hünera a bývalý prezident Potravinářské komory Toman by mohl vystřídat ministra zemědělství Milka. Oba mají blízko k prezidentu Zemanovi i komunistům, kteří tlačí na personální změny ve vládě.

Toman je významným lobbistou bojujícím za zájmy velkých domácích zemědělských a potravinářských firem, tedy i Agrofertu. Je zastáncem co nejvyšších dotací a dlouhodobě požaduje povinné kvóty ve výši až 80 procent pro prodej českého potravinářského zboží na pultech supermarketů. Je jasné, komu by to nejvíce prospělo.

Andrej Babiš často prohlašuje, že jeho hnutí ANO je v přímém protipólu s „tradičními“ stranami. Pod povrchem marketingové virtuální reality však existuje jiný svět. A to se ještě nelze zbavit dojmu, že Mladá fronta DNES ukázala prstem jen na některé málo oblíbené ministry, aby mohl premiér, který má sám zdaleka největší máslo na hlavě, prokázat svoji rozhodnost.

Právě v této době je nutné bránit nezávislou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Jiří Sezemský
Jiří Sezemský
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora