Celý svět se zděšením sleduje situaci na Slovensku. U našich sousedů byl zavražděn sedmadvacetiletý novinář Ján Kuciak, a to velmi pravděpodobně kvůli své investigativní práci. Jde o první případ vraždy novináře v historii samostatného Slovenska. Tragédii se věnují úplně všichni, s výjimkou českého prezidenta Miloše Zemana.

Západ měl velmi dlouhou dobu dojem, že postkomunistické země fungují jako standardní demokracie. Jenže se sílící ruskou propagandou a s ní souvisejícími projevy si konečně začíná všímat i zásadních problémů a nedostatků. Jedním z nich je nedostatečná chrana novinářské práce, která tentokrát bohužel skončila takovouto tragédií.

„Garnitura, která momentálně řídí slovenský stát, dosud z novinářů veřejně dělala nepřátele a terče. Teď se najednou budou chránit? Doufám, že se jim to podaří a že pro to udělají všechno,“ uvedl šéfredaktor Denníku N Matúš Kostolný pro ČT.

Přesně totéž se děje v České republice. Podivných poměrů si naštěstí v loňském roce povšimla Evropská unie, když v Bruselu proběhlo jednání o ohrožení svobody českých médií. Ale to je málo. Už dávno je třeba jednat, mluvit o zastrašování, zesměšňování a dalších tlacích na novináře postkomunistických zemí včetně Česka a Slovenska. A podobné věci je nutné jednoznačně odmítnout: od sprostých útoků, přes vlastnictví médií politiky a oligarchy a (samozřejmě!) až po násilí.

Kiska čin jasně odsoudil

„Nejprve bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast příbuzným, přátelům, známým a kolegům Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové. Jsem otřesen a zděšen, že se něco takového může stát na Slovensku. Chladnokrevná vražda mladých lidí je barbarský čin, který musí být potrestán. Musíme najít ty, kteří to udělali, co nejrychleji, a zajistit bezpečnost novinářů. S využitím všech prostředků, které máme,“ uvedl slovenský prezident Andrej Kiska.

Naproti tomu prezidentu Miloši Zemanovi nestála tragédie za jediné slovo. Pravděpodobně to souvisí s jeho náklonností k Rusku a s tím, že on sám vyzývá spíše k likvidaci novinářů než k boji za svobodu slova. Slovensko je tímto strašným činem právě Rusku o něco blíže, Česko se mu přiblížilo tím, že hlava státu nevěnuje smrti dvou mladých lidí jediné slovo.

Novináři nepotřebují ochranu proto, že se cítí být něčím víc, nýbrž proto, že mají za úkol poskytovat společnosti specifickou službu. Dělat veřejnosti oči a uši, aby díky nim společnost viděla a slyšela, co se děje. To je role takových novinářů, kteří svou práci berou vážně, a tudíž se chovají i statečně.

Není překvapením, že východní mocipáni vedou davy svých příznivců proti novinářům. Protože by si přáli takovou společnost, která je slepá a hluchá a lze s ní tak lépe manipulovat. Chránit novináře není třeba jen kvůli novinářům samotným, ale kvůli společnosti, která chce být odolná a svobodná.

Podobné věci si nemůžeme nechat líbit. Musí se veřejně mluvit o tom, jak nestoudně se někteří politici chovají, jen aby vyvolali nenávist směrem ke svým kritikům. A je možné, že právě tragická smrt našeho kolegy Jána Kuciaka bude tou pověstnou poslední kapkou. Doufejme, že nejen novináři, ale ani politici, veřejnost a demokratická Evropa nedopustí, aby jeho smrt byla zbytečná.

Pomozte nám bránit svobodnou žurnalistiku. Předplaťte si Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!