Rusko, které disponuje vyspělými útočnými počítačovými programy s důmyslnými funkcemi, představuje závažnou a rostoucí hrozbu pro zájmy Spojených států. Uvedli to dnes šéfové amerických tajných služeb ve společném prohlášení, připraveném pro jednání v branném výboru amerického Senátu, kde mají hovořit o problematice kybernetické bezpečnosti.

„Rusko je plnohodnotný hráč v kybernetickém prostoru, který představuje závažnou hrozbu pro americkou vládu, vojenskou, diplomatickou a obchodní infrastrukturu,“ uvedli ředitel zpravodajských služeb USA James Clapper, ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) Michael Rogers a náměstek ministra obrany pro tajné služby Marcel Lettre.

Tajné služby nadále tvrdí, že hackerské útoky, které zasáhly do amerických prezidentských voleb, posvětilo ruské vedení. „Domníváme se, že jedině nejvyšší ruští představitelé mohli povolit krádeže a zveřejnění údajů spjatých s americkými volbami,“ praví se v prohlášení.

Rusové podle šéfů tajných služeb také šíří falešné informace v sociálních sítích a na internetu, aby vyvolali zmatek a pochyby, a tak oslabili Západ.

Ofenzivní schopnosti v oblasti kybernetické bezpečnosti podle prohlášení vyvíjelo ke konci loňského roku přes 30 států. Ředitel Clapper během jednání uvedl, že Čína pokračuje v počítačové špionáži proti americké vládě, jejím spojencům a americkým podnikům, i když došlo k jistému omezení těchto aktivit.

Moskva popírá, že by se pokoušela ovlivnit loňské americké volby ve prospěch soupeře demokratické kandidátky Hillary Clintonové, jejich vítěz Donald Trump tato nařčení zpochybňuje.

Republikánský předseda branného výboru, senátor John McCain označil ruské vměšování do prezidentských voleb za „bezprecedentní útok na naši demokracii“, který by měl znepokojit každého Američana. V úvodu jednání nicméně připomněl, že cílem jednání ve výboru není zpochybnit výsledek listopadových prezidentských voleb.

Clapper o údajné ruské operaci uvedl, že zásahy mohly mít dopad na rozhodování voličů, ale nelze je nijak změřit. Na McCainův dotaz, zda šlo o „nepřátelský čin“, odvětil, že jde o politickou otázku, na kterou by neměli odpovídat zpravodajci. Clapper, který řídí 17 zpravodajských služeb, také prohlásil, že v kybernetickém prostoru zaujalo Rusko zjevně agresivnější postoj a rozšířilo své počítačové špionážní operace. Na dotaz ohledně Trumpových kritických poznámek na adresu poznatků zpravodajských služeb Clapper odvětil, že je rozdíl mezi skepsí a podceňováním.

Tajné služby dnes podle neoficiálních zdrojů předaly Bílému domu utajenou zprávu o ruském a dalším zahraničním vměšování do amerických voleb. Trump, který se prezidentem stane 20. ledna, má být s těmito poznatky obeznámen v pátek. Neutajená část zprávy má být podle stanice BBC zveřejněna příští týden.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner